Provokatif Saldırıya Bodrum'dan Tepki!

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği’nden yapılan açıklamada, Ankara’da 3 cemevine yapılan saldırıya tepki gösterildi.

Provokatif Saldırıya Bodrum'dan Tepki!

Olay, Ankara'nın Mamak ilçesinde bulunan Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi ve Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşı Vakfı Genel Merkezi'nde meydana geldi.

İzmir'den gelerek teker teker Cemevlerine giren A.O.K. adlı şahıs, girdiği Cemevlerinde vatandaşlara saldırmaya başladı. Şah-ı Merdan Cemevi'ne giren A.O.K. Cem yapan vatandaşlara sandalye fırlatarak saldırdı. Saldırı anı, Cemevinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Saldırıların ardından kaçarak kayıplara karışan A.O.K. ise polis ekipleri tarafından yakalanıp gözaltına alındı.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği’nden yapılan açıklamada saldırıya tepki gösterildi. Alevi Halk Ozanı Dertli Divani’nin “Zalimin zulmüne bakma, Onun ömrü kısa olur, Alır mazlumun ahını, Bir gün belasını bulur” sözlerine de yer verilen açıklamada şöyle denildi:

“30 Temmuz Cumartesi günü Ankara Çankaya’daki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı, Ana Fatma Cemevi ve Mamak’taki Şah-ı Merdan Cemevi’ne dün arka arkaya saldırılar gerçekleşti. Bu faşist saldırıların, Muharrem ayının 1. Günü yani Kerbela’nın yıldönümüne gelmesi bizlere bu katliamcı zihniyetin 1322 yıldır günümüze kadar yaşadığını gösteriyor.

Yapılan saldırılarda bir kadın canımız bıçakla yaralanmış, başka bir saldırıda ise bir erkek canımız kafasına sandalye gelmek suretiyle yaralanmıştır. Cemevleri bizim ibadethanemizdir. Saygı, sevgi ve hoşgörü merkezi olan cemevlerimize saldırıyı asla kabul etmiyoruz.

Bu saldırıların kaynağını biz önceki saldırılardan ve katliamlar çok iyi tanıyoruz. Bu saldırılar Alevi yurttaşlara inkarcı, asimilasyoncu ve ayrımcı politikaların sonucudur. Yas-ı Matem oruçlarının birinci günü ve eş zamanlı yapılması, saldırıların aynı merkezden organize edildiğini göstermektedir.

Bu saldırılar karşısında biz Aleviler, eşit yurttaşlık ve laiklik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Muharrem ayının ilk günü yapılan bu saldırıda yezide karşı Hüseyni Duruşumuzdan ödün vermeyeceğiz.

Kerbela’da olduğu gibi şimdi zalimin zulmüne karşı olmanın, evrensel insanlık değerlerine bağlılığın, mazlumun yanında olmanın tam zamanıdır. Kerbelâ ortak aklın, ortak vicdanın, sesidir. Bu ses adaletsizliğe, zulme, açlığa, nefrete, öfkeye, bencilliğe, ötekileştirmeye karşı duruşun sesidir. Mazlumların zalime karşı koyma gücüdür.

Biz Aleviler yeryüzünde kederin, acının, zulmün ve adaletsizliğin buluştuğu yaşanmış ve hala yaşanan katliamlarda katledilmiş canlar ve onların davası için mücadele ediyoruz, edeceğiz.

İbadethanelerimize saldıran saldırganların bir an önce yakalanıp, gerekli tüm cezai işlemlerin uygulanması konusunda iktidar derhal harekete geçmelidir. Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği olarak bu sürecin takipçisi olacağız.”