Ralli Heyecanı Başladı

Bodrum’da 27 yıl sonra gerçekleşen ralli heyecanı, tarihi Myndos Kapısı’nda verilen seremonik start ile başladı.

Ralli Heyecanı Başladı

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) 2021 Demir Berberoğlu Sezonu ve Şevki Gökerman Ralli Kupası'nın ilk yarışı olan "Rally Bodrum" turnuvası gerçekleştiriliyor. 81 otomobilin kayıt yaptırdığı turnuvada aralarında eski şampiyonlarında olduğu 162 sporcu mücadele ediyor. 

Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle Karya Otomobil Spor Kulübü tarafından, BOTAV liderliğinde düzenlenecek olan Rally Bodrum turnuvasında sporcular, bugün seremonik start için belirlenen alanda toplandı. Sporcular start öncesi tarihi Myndos Kapısı önüne fotoğraf çektirdi. Verilen seremonik start ardından şehir turu yaptılar.

Start esnasında Muğla Vali Yardımcısı ve Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız da yarış aracının koltuğuna oturdu. Yarışlara Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da co-pilot olarak katılıyor. Verilen start ile Başkan Aras da yarışa başladı. 

6 etaptan oluşan turnuva 11 Nisan Pazar günü Bodrum’un Kızılağaç, Çamlık, Etrim ve Yalıçiftlik bölgelerinde yapılacak. Organizasyon büyük heyecana sahne olacak. Sporcular ise 27 yıl sonra Bodrum’da yapılacak bu turnuvaya katılmaktan dolayı çok mutlu ve heyecanlı olduklarını söylediler. 

Çağlar Ünüvar isimli pilot, yaptığı açıklamada hedefinin birincilik olduğunu ifade ederek “Hepimiz için yeni etaplar. Yeni bir yarış yeri. Çok güzel hazırlanmış bir organizasyon. Keşke bu salgın durumu olmasa daha eğlenceli olacaktı ama birincilik hedefiyle devam ediyoruz” dedi. 

Halit Öztürk adlı yarışmacı da bu organizasyonun kendisinin ilk yarışı olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“İlk tecrübem olacak. Pilot olarak katılıyorum bu yarışa. Biraz heyecanlıyım. Yarın inşallah sıkıntısız güzel bir yarış geçiririz. Şu an tek dileğim o. İlk yarışımda hedefim inşallah teknik bir aksaklık olmadan finişe varabilirsek ilk yarış için güzel bir başlangıç olur benim için. Çünkü ralli çok yönlü bir spor. Hem süreye karşı yarışıyorsunuz hem de yol şartlarına karşı yarışıyorsunuz. O yüzden yolda araçta herhangi bir hasar oluşabilir. Ön takımında olabilir, motorunda olabilir. Böyle sıkıntılarla karşılaşma ihtimalimiz var. İnşallah öyle bir şeyle karşılaşmayıp yarın yarışı tamamlayıp güzel bir başlangıç elde etmiş oluruz diye düşünüyorum.”

TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı da açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Öncelikle bu sene Şevki Gökerman  ağabeyimizin adıyla andığımız Şevki Gökerman Ralli Kupası’na başladığımız için çok mutluyuz. Dünya Ralli Şampiyonası ve Formula 1’i saymazsak bu pandemi sonrasında yaptığımız ilk organizasyon. Dolayısıyla sezonun bu kadar yüksek bir rakamla çıkması bizim için çok değerli. Aynı zamanda Bodrum Tanıtma Vakfı’nın da bize verdiği destekler neticesinde bu kadar büyük bir sayı yakaladık. Umarım sezonun genelini bu sayılarla pandemi kurallarına riayet ederek kazasız belasız tamamlama umudundayız. Tüm yarışmacılarımıza, tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.”

Muğla Vali Yardımcısı ve Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız ile Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da güzel bir turnuva olmasını dileyerek yarışmacılara başarılar diledi. 

Muhabir: Hamdi Yörür