RES İÇİN TOPLANTILAR SÜRÜYOR

Bodrum'un Yalıkavak ve Akyarlar mahallelerinde kurulması planlanan iki Rüzgar Enerji...

RES İÇİN TOPLANTILAR SÜRÜYOR
Bodrum'un Yalıkavak ve Akyarlar mahallelerinde kurulması planlanan iki Rüzgar Enerji Santralinin (RES) yapılmasını istemeyen çevreciler, Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde bir panel düzenledi.

Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu tarafından düzenlenen panele; Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Orhan Sarıaltun, Doğa Derneği Temsilcisi Levent Erkol, Avukat Remzi Kazmaz, Avukat Mehmet Horuş, süngerci 'Aksona Mehmet' lakaplı Mehmet Baş, çeşitli platformların sözcüleri Esen Kabadayı, Halil Aktaş ve Hasan Yokarlı konuşmacı olarak katıldı.

CHP'li Mustafa Saruhan, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen ve yaklaşık 400 kişinin izlediği panelin açılış konuşmasını, Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu sözcüsü Hasan Yokarlı yaptı. Santralin kurulacağı bölgeleri sinevizyon gösterisi eşliğinde anlatan Hasan Yokarlı, "80 yaşındaki insanlara bir şey anlatmadan imza attırmaya razı etmeye çalışmışlar. Köylüyü kandırmaya çalıştılar. Köylümüzü rantiyeci ilan ettiler, işte bunlar mı rantiyeci. Biz iki şeyde diz çökeriz, bir secdede iki Harmandalı oynadığımızda. Bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Panelde bir konuşma yapan Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Orhan Sarualtun ise konuşmasında, "1440 hektarlık alanda yapılacak bu santral planı, çevresi ve etki alanı ile değerlendirilmeden yapıldığı için yanlış plandır. Planın bir bütün olması gerekirdi. Planlama tekniği açısından eksiktir ve yasalara uygun olarak yapılmamıştır" dedi.

Avukat Mehmet Horuş da "Bugüne kadar RES'ler ile ilgili yüzün üzerinde dava açtık. Bodrum'daki RES projesi kapsamında yapılan kamulaştırma çalışmaları vatandaşın bilgisi olmadan yapılmıştır" dedi.

Danıştay tarafından enerji yatırımlarında acil kamulaştırma yapılamayacağı yönünde birçok kez yürütmeyi durdurma kararı verildiğini kaydeden Horuş, şöyle konuştu:

"Bu projedeki acil kamulaştırma da geri ödenecek. Çünkü Bodrum'da savaş mı savaş kanununu uyguluyorlar. Kamulaştırmalarda arsa sahibine ne para, ne de bilgi verilmiştir. Ayrıca bölgede 1. Derece arkeolojik SİT alanı vardır. Kültür varlığı alanı da bulunmaktadır. Karya Araştırma Enstitüsü Başkanı ve bölgede arkeolojik kazılar yapan Prof. Dr. Adnan Diler Bodrum yarımadasının hiçbir yerine RES yapılmaması konusunda rapor verdi. Ayrıca bölge 450 bitki türü vardır. Kamulaştırmalarda yaşanan haksızlıklar nedeniyle 10 vatandaş ile dava açtık. 'ÇED Gerekli Değildir Kararı' için iptal davası açtık" dedi.

Doğa Derneği Temsilcisi Levent Erkol da RES'lerin dünyadaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Etkinlik, soru-cevap kısmının ardından sona erdi.