RES Projesini Milas’a Taşıdılar

Bodrum’da kurulması planlanan Lodos Rüzgar Enerji Santrali’nin (RES) yeri Milas ilçe sınırları içine taşındı.

RES Projesini Milas’a Taşıdılar

Alto Holding Grubu şirketlerinden Lodos Yenilenebilir Enerji, Bodrum’un Yalıçiftlik Mahallesi’nde kurmayı planladığı 49,5 MW kurulu gücündeki Lodos Rüzgar Enerji Santrali’nde (RES) yer değişikliği yapacak. Sözkonusu değişiklik, önlisans türbin koordinatlarının Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin İlke Kararı’nda belirlenen RES yapılabilir alan sınırları içinde olmaması ve bazı direklerin turizm bölgesinde kalmasından dolayı söz konusu projenin iptal edilmesi ardından yapılıyor. 

Yeni proje ile santralin Milas ilçesinde yapılması planlanıyor. 485 milyon TL değerindeki proje kapsamında 11 adet rüzgar türbini kurulacak. Santralde yılda 173 milyon 250 bin kWh elektrik üretilmesi öngörülüyor. Ekonomik işletme ömrü 49 yıl olan tesiste üretilen elektrik enerjisi, 154 kV 2 ayrı EİH ile 154 kV Yeniköy-Yatağan EİH’ye girdi-çıktı bağlantısı olacak şekilde iletilecek.

ÇED TOPLANTISI YAPILACAK

Öte yandan Bodrum ve Milas sınırları içerisinde kurulması planlanan bir başka rüzgar türbinleri için halkın katılımı toplantısı yapılacak. 

En 2 Rüzgar Enerjisi Yatırım A.Ş. tarafından Bodrum ve Milas İlçeleri sınırları içerisinde; Akçakaya, Fesleğen ve Demirciler Mahallelerinde “Arturna 2 Rüzgâr Enerji Santrali Projesi”yle rüzgar türbinleri kurulmak isteniyor. 22 Adet Türbinin yapılması ve işletilmesi planlanan proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9.Maddesi gereğince halkı yatırım hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak üzere “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak. Milas’ın Fesleğen Mahallesi Gölbaşı Market yanında yapılacağı ifade edilen toplantıya Milas ve Bodrum’dan bölge sakinleri katılacak.