RES'ler İle İlgili Önemli Karar!

Bodrum’da kurulması planlanan 13 adet Rüzgar Elektrik Santralleri ile ilgili verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirilmesi gerekli değildir’ kararı mahkemece iptal edildi. 

RES'ler İle İlgili Önemli Karar!

Bodrum’da kurulması planlanan 13 adet Rüzgar Elektrik Santralleri ile ilgili verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirilmesi gerekli değildir’ kararı mahkemece iptal edildi. 

Bodrum’un Güvercinlik Mahallesi’nde Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan 33 MWM (13 adet Türbin) Güllük RES ve Enerji İletim Hattı projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir kararının iptali için dava açılmıştı. Çamlık, Kumköy ve Yalı muhtarlarınca açılan davada karar çıktı. 

Muğla 1. İdare Mahkemesince verilen kararda, “Proje alanının bulunduğu yer bakımından çevreye olumsuz etkileri olacağı mahkeme kararıyla ortaya konulmuş olmasına rağmen, mahkeme kararının gereklerine aykırı olarak özellikle proje alan bakımından hiçbir değişiklik yapılmadan aynı alanda yapılması planlanan dava konusu Rüzgar Elektrik Santrali projesi için 17 Ekim 2018 tarihinde Muğla Valiliği tarafından verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirilmesi gerekli değildir’ kararında hukuka uygunluk görülmemiştir” denildi. 

RES’LER BODRUM’A UYGUN DEĞİL

Davacıların Avukatı Remzi Kazmaz, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bodrum’da yapılması planlanan rüzgar enerjisi santralleri çevreye ve tarihi alanlara vereceği zararlar nedeniyle iptal edilmişti. Aynı firma, aynı yerin yakınında Muğla Valiliği’nden yine ÇED Gerekli Değildir Kararı alarak RES kurmaya kalkınca Bodrumlu köylüler yeniden ayaklanmıştı. Muğla 1. İdare Mahkemesi, RES’lerin çevreye vereceği zarara dikkat çekerek Muğla Valiliği’nin ikinci kez aynı yerde verdiği ÇED Gerekli Değildir Kararı’nı iptal etti. Biz bu kararla bir daha RES’leri burada yaptırmayacağız gibi gözüküyor. Biz RES’lere değil, yerine karşıyız. Bodrum’a uygun değil. Bu RES’ler ancak 1-2 otelin kullanacağı elektriği üretebiliyor ama turizm merkezinde kötü görüntü oluşturuyor.”

YALIKAKAVAK’TAKİ RESLERİN SÖKÜLÜP ATILMASI GEREKİR!

Bu kararın Geriş’teki RES’leri de yakından ilgilendirdiğini iddia eden Kazmaz, “Bu karar aynı zaman Yalıkavak Geriş’teki RES’leri de yakından ilgilendiriyor. Çok önemli bir karar. En yakın zamanda bu karar kıyas yoluyla uygulandığında bile Yalıkavak’taki RES’lerin sökülüp atılması gerekir” dedi.