RES’lere Karşı Yürüdüler

Bodrum’da kurulmak istenen Rüzgar Elektrik Santrali (RES) projesine karşı doğa yürüyüşü düzenlendi.

RES’lere Karşı Yürüdüler

Bodrum'da Güvercinlik, Çamlık, Pınarlıbelen, Kumköy, Yalıçiftlik, Kızılağaç bölgelerini kapsayan RES projesine verilen Çevresel Etki Değerlendirme olumlu kararının, yeniden yargıya taşınmasına karar verilmişti. Bugün de çevreciler, mahalle sakinleri ve mahalle muhtarları, projenin planlandığı bölgede doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. 

Yürüyüş öncesi konuşan Bodrum Çevre Platformu avukatı Remzi Kazmaz, “Biz bugün Bodrum sevdalıları olarak toplandık. Bir doğa mücadelesi yapıyoruz. Üzerinde yaşadığımız Bodrum Yarımadası’na olan vefa borcumuzu ödemek istiyoruz. Bodrum’a vefa borcunu ödemek için toplanan insanlarla, burada 7 köy üzerinde kurulmaya çalışılan RES’lere karşıyız. Halkın örgütlü mücadelesini, hukukla birleştirerek buradaki RES’leri sonlandırmak zorundayız. Sadece hukukla yolumuza devam ettiğimiz zaman, haklı olduğumuz davalar maalesef mahkemeden geri dönmekte. Bu nedenle Muğla İdare Mahkemesi’nde açtığımız davayı sonlandırmak için size ihtiyacımız var. Biz köylülerle direnebildiğimiz kadar direneceğiz. Biz tarih ve kültür mirasını Lelegler’den aldık. Birazdan yürüyüşümüzde siz de karar vereceksiniz, RES’lerin bu alanda kurulması doğru mu değil mi diye. Kendi iradenizle vereceğiniz bu kararla bize destek olarak geri dönecek.” dedi. 

Bölgenin RES’ler için doğru yer olmadığını görmek için toplandıklarını dile getiren muhtarlar ise “Gideceğiz, yerleri göreceğiz. Sonra da hep beraber hukuk mücadelesini başlatacağız” dediler.

Çamlık Mahallesi’nden başlayan yürüyüşe Rehber, Harita ve Kadastro Mühendisi Hıdır Çam rehberlik etti. 100’e yakın kişinin katıldığı yürüyüş, yaklaşık 3 saat sürdü.