REVİZYON PLANI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bodrum Yarımadası'nın Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni...

REVİZYON PLANI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Bodrum Yarımadası'nın Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni İlave ve Revizyon Planı, Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Turizm Bakanlığı Yatırım Geliştirme ve Planlama Dairesi Başkanlığı üyelerinin düzenlediği toplantıya Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, belde başkanları, meslek odaları temsilci ve üyeleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.Turizm Bakanlığı Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanı Dr. Adnan Aslan'ın oturum başkanlığını yaptığı toplantıya katılanlar arasında bakanlık temsilcilerinden Şube Müdürü Ferhat Özkan, Kültür ve Turizm Uzman Yardımcıları Esin Büyükyazıcı ve Özgür Aras da vardı. Dr. Adnan Aslan, bu toplantıyı yasal toplantılara hazırlık olması amacıyla Bodrumluların görüşlerini almak için düzenlediklerini belirtti.
Toplantıda söz alan Avukat Onur Karaşin, böyle bir çalışmanın 35 yıl önce de yapıldığını ancak bu eski çalışmaların tüm yetkili kurumların görüşü alınarak yapılmasına rağmen değerlendirmeye alınmadığını söyledi. Bodrum Yarımadası'nda belediyeye yasal izin almak için verilen bir proje ile uygulamada kullanılan projenin farklı olduğunu belirten inşaat mühendisi Erol Tüfekçi, belediye yetkililerini eleştirdi. Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bardak, 25 bin çevre düzeni kapsamında davacı taraf olarak hazırladıkları önerileri sıraladı ve 1/25.000 çevre planının yargı tarafından iptalinin bir fırsat olduğunu belirtti. Bardak, "Bir üst ölçekli planımız yoktur. Bodrum Yarımadası bütün birimleriyle nasıl bir Bodrum istediği ortaya koymalıdır" dedi.
Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, bazı konuşmacıları eleştirerek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: 'Bu projeleri kim yapıyor' Çoğumuzun oturduğu evlerde ve işyerlerinde imara aykırılık vardır. İnsanlar da kendi yaptığını normal görüp başkalarını eleştiriyor."