Rıhtımda Tel Örgü Çirkinliği!..

Bodrum’da balıkçı barınağı etrafına çekilen tel örgü, tepkilere neden oldu. 

Rıhtımda Tel Örgü Çirkinliği!..

Yalıkavak Mahallesi’ndeki balıkçı barınağının etrafına bir metreyi aşan yükseklikte tel örgü çekilmeye başlandı. Rıhtıma çakılan demirlerle çekilen tel, vatandaşların tepkisini çekti. Vatandaşlar, durumu sosyal medyadan paylaşarak yetkililere çağrıda bulundu. 

Bodrum’da işletmecilik yapan Hüseyin Peker de tel örgü fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşarak şöyle dedi:

“Dünya gündemi ve memlekette güzel haberler az olduğundan dolayı uzun zamandır sosyal medya üzerinden görsel hafızamızı rahatsız edecek görüntülerden kaçınmaya çalışıyoruz. Ancak bugün Yalıkavak’ta balıkçı barınağı etrafına çekilen ve çarşı boyunca devam edeceğini öğrendiğimiz bu çirkinliği gördüğümde dayanamadım!! Muhteşem güzelliğe sahip kıyı şeridini açık bir hapishaneye çevirmeye çalışmak, insanları denizden uzaklaştırmak hangi sözlerle ifade edilebilir? Lütfen aklıselim birileri bu duruma el atabilir mi? Bu duruma ilgisiz kalmayacağından emin olduğumuz herkese şimdiden teşekkürler.”

Konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da uygulamanın hoş olmadığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı; "Bodrum Belediyesi, Yalıkavak sahiline yerleştirilen çitlerle ilgili vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine ilgili kurumlarla temasa geçti. İlçe Tarım Müdürlüğü’nün Balıkçı Barınakları Yönetmeliği’nin 9. Maddesi uyarınca gönderdiği resmi yazıya istinaden kooperatif tarafından yürüyüş yoluna yerleştirilen çitlerin, sahilin güzelliğini ve sadeliğini bozduğunu ve kıyı engeli oluşturduğunu belirten Belediye Başkanımız Ahmet Aras, “Kıyılar herkesin eşit ve serbest yararlanmasına açıktır ve bu bölgelere yapı yapılamaz. Duvar, çit ve tel örgü gibi engeller oluşturulamaz. Kıyı Kanunu’nda da açıkça belirtilen bu hususla ilgili kurumlarımızla temas halindeyiz. Umarım, kısa zamanda bu yanlıştan dönülür” dedi.