RUM EVİNİN BAHÇESİNDE ANTİK MEZAR

Kumbahçe Mahallesi Rasathane Sokakta bulunan ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünce...

RUM EVİNİN BAHÇESİNDE ANTİK MEZAR
Kumbahçe Mahallesi Rasathane Sokakta bulunan ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünce tescilli olan eski bir Rum evinin bahçesindeki sondaj kazılarında bir mezar bulundu.

Bodrum mimarisi özelliklerini taşıyan evde daha önce yapılan eklentilerin kaldırılması için çalışmalar başlatılmadan önce Müze Müdürlüğünce bina çevresinde sondaj çalışmaları başlatıldı. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünde, müze araştırmacısı olarak görev yapan antropolog Seda Deniz Kesici başkanlığında yapılan sondaj kazısı sırasında binanın ön bahçesinde bir mezara rastlandı. Geçmiş dönemde bahçe tuvaleti olarak kullanılan yerin hemen yanında bulunan mezarda insan kemiklerinin yanı sıra çeşitli eserlerde bulundu. Bahçede bulunan mezarın ardından Müze Müdürlüğünce başlatılan sondaj kazısı kurtarma kazısına dönüştü.

Müze Araştırmacısı Seda Deniz Kesici, binanın yaklaşık 200 yıllık bir tarihi olduğunu, yapılan kazılarda ortaya çıkan mezardaki iskeletin toprağın yapısı ve fosseptik sızıntılarına maruz kalması nedeni ile çok fazla yıprandığını ifade etti. Kesici kemiklerin yıprandığından dolayı yaş, cinsiyet gibi tahminleri yapamayacaklarını ifade ederek şunları söyledi;

“Mezarlıkta ölü hediyesi olarak yaklaşık 7-8 tane pişmiş topraktan yapılmış gözyaşı şişelerinden bulduk. Başka bir buluntumuz yok şuanda, Bakanlığın izniyle yaptığımız bu çalışmaları başka bulgulara rastlar mıyız diye biraz daha genişlettik’’ dedi.

Seda Deniz Kesici, binayı yapanların muhtemelen bu mezardan haberleri olmadığını söyleyerek, mezarın Helenistik döneme ait olduğunu ifade etti.
Mezarda elde edilen veriler müzeye götürülerek incelenecek, bilimsel verilere olarak ileride kullanılmak üzere saklanacak. Diğer eserler ise restorasyonu yapıldıktan müzede sergilenecek.