SAATLER İÇERİSİNDE BİNLERCE AĞAÇ YANDI!..

Bodrum'un Ortakent Mahallesi'nde ormanlık alanda çıkan yangın bölgede büyük paniğe...

SAATLER İÇERİSİNDE BİNLERCE AĞAÇ YANDI!..
Bodrum'un Ortakent Mahallesi'nde ormanlık alanda çıkan yangın bölgede büyük paniğe neden oldu. Binlerce ağacın saatler içinde kül olduğu yangında bazı ev ve işyerleri ise güvenlik sebebiyle kısmen tahliye edildi.

Öğleden sonra saatlerinde Ortakent-Yalıkavak karayolunun kenarındaki ormanlık-makilik alanda başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa süre içerisinde büyüyerek geniş bir alana yayıldı. Bölgedeki işyerleri ve ikametleri tehdit eden yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait 2 söndürme uçağı, 3 helikopter, 28 arazöz ve çok sayıda orman işçisi sevk edildi. Bodrum İtfaiye Grup Amirliğine bağlı çok sayıda ekip de söndürme çalışması yaptı.

Çevredeki bazı inşaat firmaları da iş makinaları ve beton mikserleriyle yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Söndürme çalışmalarına AKUT ve Muğla 911 Arama Kurtarma ve Araştırma Derneği üyeleri de destek verdi.

Çevre sakinleri de evlerinin bahçesindeki hortumlarla su sıkarak söndürme çalışmalarına destek verdi. Hızla büyüyen yangını söndürmek için çevrede bulunan vatandaşlar adeta seferber oldu. Evinin yakınına kadar gelen yangın nedeniyle korku dolu anlar yaşayan ev sahipleri gözyaşlarına boğuldu. Bahçede bulunan ve yoğun dumandan etkilenen bir köpek ise vatandaşlar tarafından kurtarıldı.

Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, "Alevler rüzgarın etkisiyle hızla yayıldı. Şu an yeteri kadar arazöz ve orman ekibimiz var. Yangını, bir an önce kontrol altına alabilmek için çalışıyoruz" dedi.

Yangının tehdit ettiği bölgede bulunan bazı evler, tedbir amacıyla tahliye edildi. Tahliye edilen evlerden çıkarılan ve yoğun dumandan etkilendikleri belirlenen bazı vatandaşlara 112 Acil Servis ekipleri tarafından müdahale edildi.

Ortakent-Yalıkavak yolundaki trafik akışı ise yangına müdahale süresince polis ekipleri tarafından kontrollü olarak sağlandı.

Yangında yaklaşık 20 hektar ormanlık alanın küle döndüğü öğrenildi. Ekiplerin yangın yerindeki soğutma çalışmaları ise haberimiz yayına hazırlandığı anlarda hala devam ediyordu.