Sağlıklı Yarınlar Başladı

Kent Televizyonu’nda yayınlanmaya başlayan Sağlıklı Yarınlar programının ilk konuğu, Bodrum Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Kemal Göl idi.

Sağlıklı Yarınlar Başladı

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruşları çatısı altında hizmet veren Bodrum Amerikan Hastanesi sponsorluğunda Güler Üserbay’ın hazırlayıp sunduğu programın ilk bölümünde gebelik takibi, gebelik takibinde kadın sağlığı, tarama testlerinin önemi ve menopoz konusu ele alındı.

Gebelik için en ideal yaşın 26-28 yaş olduğunu dile getiren Doç. Dr. Kemal Göl, “Ama kişi en doğru zaman kendisini ne zaman hazır hissediyorsa en doğru zamandır. Kadın doğal olarak hayatın içinde, maddi bir takım yükümlülükleri oluyor. Onun arkasından akademik beklentiler ya da işyerindeki beklentiler oluyor. Dolayısıyla gebe kalmaya fırsat bulamamak çok sık karşılaşılan bir şey. Ama bu arada treni de kaçırmamak gerekiyor. Bazen şu sınavı geçeyim, bu işi halledeyim derken bir bakıyorsunuz üreme çağının sonuna gelmişsiniz. Dolayısıyla zamanlamayı doğru yapmak lazım” dedi.

Gebelik takibinin hasta gebe kalmayı planladığı zaman başlaması gerektiğini dile getiren Bodrum Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Kemal Göl, “Biz hasta gebelikle ilgili hazırlıklara başladığı zaman hastayı değerlendiririz. En azından genetik hastalıklar, çevresel risk faktörleri açısından değerlendirilir. Dolayısıyla taşıdığı bir takım riskler gebe kalmadan önce değerlendirilip ortadan kaldırılır. Bunun yanında bazı enfeksiyon hastalıkları erişkinde hiçbir bulgu vermiyorken gebeyken geçirildiğinde plasentadan geçip bebekte bir takım sıkıntılara yol açabiliyor. Gebelik öncesi bize gelmiş hasta o enfeksiyonlar yönünden bağışık olup olmadığına bakıyoruz. Bunların bir kısmının aşıları var. Aşılarını yaptırıp ondan sonra gebe kalmalarına izin veriyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de menopoz ortalamasının 48-50 yaş olduğunu anlatan Doç. Dr. Göl, “Avrupa’da 52 yaş civarında. Bunda etnik yapı önemli. Genetik yük önemli. Çevresel faktörler, beslenme kalitesi önemli. Çevresel toksinlerin de önemi var. Sigaranın alkolün de negatif yönde etkisi var. Eğer bir kadın 40 yaşından önce menopoza girerse buna erken menopoz diyoruz. Menopoz bir hastalık değildir. Dolayısıyla herkesin hayatın bu dönemine bakışı, bu dönemden beklentileri farklıdır. Yaşam kalitesi farklı olabilir. Menopoz aslında hasta ile doktoru buluşturan bir fırsattır. Kadınlar menopoza girdiklerinde bu ateş basması ve terlemeler başladığında doktora başvurur. Biz menopozu bir fırsat olarak görüyoruz. Bu dönemler hastalıkların en sık görülmeye başladığı dönem. Dolayısıyla ateş basması, terleme şikayetleri ile hasta bize geldiği zaman genel sağlık durumunu kontrol ediyoruz. Kanser tarama testleri yapıyoruz. Kemik ölçümü yapıyoruz. Onu ileriki yaşamında ne gibi risklerin beklediğini tayin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 1 saat süren programda seyircilerin sosyal medya üzerinden ilettiği sorular da yanıtlandı. Her hafta salı günü saat 15:00'de ekrana gelen programı Kent Tv sosyal medya hesaplarında da bulabilirsiniz.