Sahile Çok Yanaşan Yatlara Tepki

Bodrum’da lüks yatların halkın denize girdiği sahile demirleyip halatlarını sahilde bağlaması, vatandaşın tepkisini çekiyor. Yarımada’da denize girmek için zaten yer bulmakta zorlanan halk bu soruna çözüm istiyor.

Sahile Çok Yanaşan Yatlara Tepki

Bodrum’un Yalıkavak Koyu, her yıl onlarca lüks yatı ağırlıyor. Koya demirleyen yatların halkın denize girdiği sahile yakın noktalara demirleyip halatlarını sahildeki ağaçlara bağlamaları, ayrıca lüks yatlara ait şişme botların ve jetskilerin vatandaşın denize girdiği kıyıda dolaşması olası tehlikelere de davetiye çıkardığı için tepkiye neden oluyor.

Yarımada’da ücretsiz denize girebilmek için çok sınırlı sayıdaki alana mahkum olan vatandaşlar, bu soruna yeterli denetim ve çözüm istiyor. 

Lüks yatların ve kıyıya kadar gelen şişme botun görüntüsünü çekip sosyal medya hesabından paylaşan bir vatandaş, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Yalıkavak Xuma Beach yan tarafı olan SİT alanının halk plajı sayılıp dubalarla yüzme alanı olarak çevrilmesini istiyoruz. Yatların kıyıya kadar yaklaşıp halatlarını ağaçlara bağlamasını istemiyoruz. Ayıp ya. Zodiaclar, jetskyler vızır vızır kıyıya kadar geliyor. Daha yeni zodiac kazasında bir genç öldü. Burada yaşayan halkız. Yat sahipleri gelip bir ay tatil yapacaklar diye bizim yüzme alanlarımızı işgal etmelerini istemiyoruz. Bodrum Belediyesi’nin buna bir çözüm bulmasını istiyoruz.”