Sanat Eseri Dövmelerle Dünyaya Açıldılar

2014'de Antalya'nın Alanya ilçesinde kurulan ve dünyanın ilk franchise dövme markası olarak birçok ülkede hizmet veren Cleopatra Ink, dövme tutkunu birçok kişinin tercih ettiği bir marka haline geldi. Dünya çapında ödüller alarak büyük bir marka haline gelen Cleopatra Ink'in Bodrum stüdyosu, yapılan sanat eseri gibi dövmelerle kısa sürede yerli ve yabancı dövme tutkunlarının ilgi odağı oldu.

Sanat Eseri Dövmelerle Dünyaya Açıldılar

Pandemiye rağmen büyüyen marka, 57 şube açarak hizmet vermeye devam ediyor. Cleopatra Ink Bodrum Stüdyo Tattoo and Piercing de yaklaşık bir buçuk sene önce Neyzen Tevfik Caddesi’nde Yağhane olarak bilinen binada faaliyete başladı. Cleopatra Ink Bodrum Stüdyo aynı zamanda cafe pop tarzında da hizmet veriyor.

Yakaladıkları başarılı grafikten dolayı mutlu olduklarını belirten Cleopatra Ink işletme müdürü Yusuf Albaş bu yıl pandeminin olumsuz koşullarından daha az etkileneceklerini tahmin ettiğini ifade ederek şunları söyledi: 

"Bodrum stüdyoyu biz geçen sene Eylül ayında açtık ve o günden beri faaliyete devam ediyoruz. Pandemide kapanmayı yaşadık hep beraber. Turizmin kötü geçmesi yabancı turistlerin gelmemesi beklentilerimizin altında bir sezon geçirmemize neden oldu. Bu sene böyle bir kapanma olmayacağını düşünüyoruz ve hızlı bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz. Türkiye ve dünya genelinde şuanda 57 şubemiz var. En son Amerika'ya da açıldı şubemiz ama bu her geçen gün artarak devam ediyor. Özellikle bu sezon ciddi beklentilerimiz var, yaklaşık 100 şubeye çıkacağımızı düşünüyoruz." 

Dövmenin bir sanat olduğunu ve amaçlarının bu işi merdiven altı olmaktan çıkarıp kurumsallaştırmak olduğunu vurgulayan Albaş, Cleopatra Ink bünyesinde faaliyet gösteren akademinin yeni sanatçıların yetişmesine katkı sağlamak amacıyla belli dönemlerde kurslar açıldığını ifade ederek şunları söyledi; 

"Dövme sanatçısı ve tasarım sanatçısı yetiştiren Cleopatra Ink bünyesinde bir akademi okulu mevcut. Bu okulda belli dönemlerde her bölgede nerdeyse kurslar açılıyor. Bu kurslarda sanatçılarımız yetiştiriliyor. Ayrıca kendi iş bünyemizde yolda bir iki defa kamp yapıyoruz bu kampta elimizde var olan dövme sanatçılarının sanatlarını geliştirmesini sağlıyoruz. Böylece dövmeye daha büyük kalite getirmeyi hedefliyoruz. Akademik yönden bu işi merdiven altı olmaktan çıkarıp bir sanat haline getirmeyi hedefliyoruz. Bodrum'da da bir akademi okulumuz mevcut. Hatta şuanda devam eden bir kursumuz var. Yaklaşık iki hafta sonra bitecek kursumuz. Buradan çıkan dövme sanatçılarımız da olacak." 

Kadın ve erkeklerin farklı dövme tarzlarını tercih ettiğini söyleyen Yusuf Albaş, 1800 yılından kalan Yağhane'nin tarihi dokusu içerisinde faaliyet gösteren stüdyo içerindeki cafe hizmetinin müşterilerini memnun ettiğini ifade ederek şöyle konuştu; 

"Kadınlar genelde minimal karakteristik dövmeleri tercih ederken, erkekler daha büyük ve realist dövmeler tercih ediyor. İlk başta biz burayı dövme stüdyosu olarak açtık. Aynı zamanda hem müşterilerimizin rahat etmesi için hem de biraz canlılık getirmek için mekanın bir kısmını Cafe pop haline getirdik. Burada hem müşterilerimiz hem dışardan gelen müşterilerimiz yemeklerini yiyip içeceklerini içebiliyorlar. Daha rahat bir ortam yaratmaya çalıştık. Herşeyi müşterilerimizin konforuna göre ayarladık. İçerde de bir mutfağımız mevcut. Ustalarımız var onların lezzetlerinden tatma imkanları sağlıyoruz. 1800 yılında yapılan bir mekan eski adıyla Yağhane olarak biliniyor. Mekan dışardan müze gibi gözüktüğü için burayı gören sadece dövme yaptırmak için değil, mekanı gezmek için de gelen oluyor. Binanın böyle sanatsal bir özelliğinin olması da buraya ayrı bir özellik katıyor."

Cleopatra Ink Bodrum Stüdyo Tattoo and Piercing’in sorumlularından Sinan Karal ise hergeçen yıl biraz daha büyüyen bir markanın parçası olmaktan çok mutlu olduklarını ifade ederek şunları söyledi;

“Kendine özgün stili, uluslararası kalitesi ve ödüllü sanatçılarıyla sektörün örnek alınan markası haline geldi. Ayrıca markamız dünyanın önde gelen araştırma merkezlerinden ABD’li Orbis şirketinin verilerine göre; “Dövme sanatının dünyadaki gelecek 10 yılına etki edecek 5 şirket” arasında gösterilen tek dövme stüdyosuna sahip marka olarak da tarihe geçti. Tek bir stüdyoyla başlayan başarı hikayemiz, günümüzde Cleopatra Ink Store, Cleopatra Ink Academy gibi birçok kollarıyla dövmenin profesyonel olarak anılmasında öncülük etti. Her geçen gün Türkiye, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere tüm dünya şehirlerinde yeni stüdyolarımızla ailemizi genişletmeye de devam ediyoruz” dedi.

Küçük renkli dövmelerin bayanlar tarafından seçildiğini, büyük realistic dövmeleri ise erkeklerin tercih ettiğini söyleyen Sinan Karal, “Yaptırılan dövme kişinin zevki ve tarzına göre değişir. Bir standardı yok. Yılbaşından dolayı ilgi daha da çoğaldı bu dönemde Avrupa’dan getirdiğimiz masterplus dövme sanatçılarının stüdyoda bulunması, dövme yaptıracak insanlara daha fazla güven veriyor. Dövme bitiminde insanların yüzündeki mutluluk bizi her şeyden çok mutlu ediyor. Cleopatra Ink Bodrum olarak bu akımın ilerlemesi ve gelişmesi için elimizden gelen çabanın üstünde bir performans sergileyeceğiz.” dedi. 

Bodrum Stüdyo olarak 450 metrekarelik bir alanda hizmet verdiklerini ve aynı anda 8 kişiye dövme yapabildiklerini anlatan Sinan Karal, “Herhangi bir dövmecide yapılan dövme işleminden farklı bir fiyat politikamız yok. Müşteriler seçtikleri dövmeyi bizde de uygun fiyatla vücutlarına yaptırabilirler. Biz Cleopatra Ink olarak dövmede karşılaşılabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırmak için bunun daha kurumsal bir şekilde uygulanmasını öngörüyoruz ve bunun için de dövme yaptıran insanların daha sonra yaşayabildikleri aksiliklerin ortadan kalkması için tüm önlemleri aldık. Dövme düşünen herkesi de Cleopatra Ink’e bekliyoruz. Burası sadece bir dövme stüdyosu değil aynı zamanda insanların sosyalleşebileceği bir mekan olarak da hizmet veriyor. Lounge, bistro kafe hizmetimiz de var. Burada insanlar yiyip içerken, lezzetlerimizin tadına varırken yaptıracakları dövmelerin de kararını veriyorlar.”

Dövme sanatı hakkında bilgiler veren dövme Sanatçısı Orçun Günbekler ise şunları söyledi:"Burası açıldığından beri buradayım. Daha çok çizgi filmler üzerinden çalışmalarımı gerçekleştiriyorum. Büyük ve küçük renk dövmeler yapıyorum. Burada görüldüğü üzere tilki yapıyorum ve daha çok çizgi film karakterleri üzerine yoğunlaşmaya çalışıyorum. Aslında Demir adamı çok seviyorum. Genelde benim dövmelerimi kadınlar çok tercih ediyor ve kadınlar daha çok hayvan figürlerini tercih ediyor. Hijyen konusunda çok dikkat ediyoruz. Dövmede bizim dikkat etmemizden ziyade bu işin temelidir hijyen o yüzden bizde herşey tek kullanımlık ve kişiye özeldir." dedi.