Sanat Güneşinin Evine Ziyaretçi Akını

Şarkıcı, besteci, söz yazarı ve oyuncu Zeki Müren, vefatının 28. yılında Bodrum’da anılıyor. Sanatçının Bodrum’da müzeye çevrilen evi, ziyaretçi akınına uğruyor.

Sanat Güneşinin Evine Ziyaretçi Akını

Tüm mal varlığını Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz sanatçısı Zeki Müren, vefatının 26’ncı yıl dönümünde, çok sevdiği Bodrum’da düzenlenen etkinliklerle anılıyor. 

Sanat Güneşi Zeki Müren’in Kumbahçe Mahallesi'nde müze olarak kullanılan evi, sabah saatlerinden itibaren ziyaretçi akınına uğradı. Müren’in evinin her köşesini gezen ve kişisel eşyalarını, elbiselerini, aldığı ödüllerini, fotoğraflarını yakından inceleyen sevenleri, duygusal anlar yaşadı. Kimi sevenleri dualar okudu. 

Ankara’dan gelen Gülten Silsüpür, hayranı olduğu sanatçının evini çok merak ettiği için ziyarete geldiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Allah rahmet eylesin. Ziyarete geldim. İçine girdim, çok hüzünlendim. Çok sevdiğim bir sanatçıydı. Tabi ki onun yeri doldurulmaz. Evi, kendisine göre, çok mütevazi bir yaşantısı var. Çok beğendim. Hem hüzünlendim hem de mutlu oldum.”

Zeki Müren’in her ölüm yıl dönümünde ziyarete geldiğini dile getiren Pembe Çakır da “Çok üzülüyorum. Sağlığında da gelirdim buraya. Hatta birlikte resmimiz vardı. Bugün onun ölüm yıldönümü. Mevlit okunuyor. Her yıl gelirim. Akşam da konserine gelirim. Bu sene bilet bulamadım diye üzülmüştüm, yeğenim gönderdi, Ezgi telefonuma. Çok mutluyum. Buraya o kadar hızlı geldim ki her yıl gelmek çok büyük bir şey. Böyle bir sanatçı daha gelmez. Türkiye’ye değil, Dünya’ya gelmez. Şu sese bak. Her şeyiyle mükemmel.”

Eve girdiğinde çok duygulandığını ifade eden Hülya Türçar da “Çok duyguluyum. Böyle bir değeri kaybetmek. Yaşasaydı ne güzel olurdu. Onun gibi hiç kimse çıkmadı. Yani hep arıyoruz. Onun müziğini dinliyoruz.” diye konuştu. 

İzmir’den gelen Cansel Toprak ise duygularını “Sanat Güneşimizin evini ziyaret etmek çok güzel bir şey. Onun neler kullandığını görmek, aksesuarları, resimleri, aldığı ödülleri falan görmek. Onun için geldik zaten. Gayet de hoşumuza gitti. Çok güzel geldi buraya gelmek. Bizim çocukluğumuzun geçtiği jenerasyondaydı. Elbiseleri görmek baya bir duygulandırdı. Eskiye dönüş gibi bir şey oldu bizim için." sözleriyle dile getirdi.

Mevlit okutulup lokma döktürülen anma etkinliklerinde kapsamında ayrıca bu akşam Bodrum Antik Tiyatro’da 110 kişilik kadrosuyla C-Majör İş’ten Sesler Korosu, sahne alacak. 

Muhabir: Hamdi Yörür