Sanatçı Dostlarından Vefa Albümü

Koronavirüs sebebiyle yaşamını yitiren gezgin, çevreci, aktivist ve hayvansever Prof. Dr. Orhan Kural anısına sanatçı dostları bir vefa albümü hazırladı.

Sanatçı Dostlarından Vefa Albümü

Bodrum’da yaşamını sürdüren sanatçı Serap Yenici’nin girişimleriyle gezi kitabı yazarı, yüksek mühendis, gezgin ve aktivist Prof. Dr. Orhan Kural anısına “Yol Şarkıları” albümü hazırlandı. Albümde Serap Yenici’nin yanı sıra Haluk Levent, Yeni Türkü, Bulutsuzluk Özlemi, Grup Gündoğarken, Atilla Atasoy, Vedat Sakman, Leman Sam, Zafer Doğan, Selcan Yıldırım gibi isimler yer alıyor. Albümün geliri ile bir orman oluşturulacak. 

Sanatçı Serap Yenici, albüm ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yol Şarkıları, Prof. Dr. Orhan Kural ile birlikte Dünya İçin Bir şey Ya Projemizde her zaman dağıttığız bir CD’miz vardı, Orhan Hoca’ya hediye edilmiş şarkılar vardı. Onları ben bütün müzikseverlerle paylaşabileceğimiz, dijital ortamda da herkesin dinleyebileceği bir hale getirmek istiyordum ve bu şekilde yola çıktım. Bu projede Orhan Hocam da bana destek verdi. O da çevresiyle, olabilecek olan sponsorlarla projeyi paylaşmıştı. Biz onun sağlığında bu projeye başlamıştık. Sonra 23 Aralık 2020’de Orhan Hocamızı covid-19’dan kaybettik. Onu kaybetmiş olmanın hüznüyle bu proje bir süre askıda kalmıştı fakat o bitmeyen işleri sevmezdi. Onun için ben tekrardan daha önceden konuştuğumuz sanatçılarla bir araya geldim. Bu albümü Orhan Hocamızın anısına çıkaralım dedim. Hepsi de canı gönülden katıldılar.”

Projede hangi sanatçıların olduğundan da bahseden Yenici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Haluk Levent, Yeni Türkü, Bulutsuzluk Özlemi, Vedat Sakman, Leman Sam, Zafer Doğan ve benim de şarkılarım olan Yol Şarkıları. Aslında 90’arın hitlerinin eski şarkıları bunlar. Haluk Levent’in ‘Yollarda bulurum seni’, Bulutsuzluk Özlemi ‘Yine düştük yollara’, Vedat Sakman ‘Yol şarkısı’. O, çok özel Metin Altıok şiirinden oluşmuş bir şarkı. Kemal Burkay’ın sözleriyle Selim Atakan bestesiyle Yeni Türkü’den Mamak Türküsü, Leman Sam ‘Daha gidecek yolumuz var’. Gerçekten bizim de ‘Yollardayım’ ve Aşık Veysel’in unutulmaz eseri ‘Uzun ince bir yoldayım’ hepsi bu albümde. Yollarınızda size eşlik etmek üzere hazır ve güzel bir amaç için. Eğer bu albümü alırsanız Orhan Hocamız anısına oluşacak olan ormana bir fidan desteği vermiş olacaksınız. Bu da bizim için önemli. Benim için gerçekten keyifli. Belki de müzik hayatıma başladığımdan bu yana seslendirdiği eserler Grup Gündoğarken, Yeni Türkü, Bulutsuzluk Özlemi’nin şarkılarını hep repertuarıma alırdım. Şimdi sanki hep beraber aynı sahnede söylüyormuşuz gibi hissediyorum. Çok keyifli ve güzel bir yol şarkıları albümü oluştu. Daha önceden ‘Ege’den aldık biz bu aşkı’ demiştim. Bodrumlular için ‘Bodrum geceleri’ demiştim. Çok keyifli iki şarkımızla Bodrum’a seslenmiştik. Şimdi de ‘Yol Şarkıları’ ile bütün yola çıkanlara sesleniyorum. Pandemi yasakları bitsin, yollara çıktığımız an, Yol Şarkıları size eşlik etsin.”

Projeye birçok kurum ve kuruluşun da destek verdiğini ifade eden Serap Yenici, “Onlardan bir tanesi İzmir Büyükşehir Belediyesi. Onlar Buca’da oluşacak bir orman için destek verecek. Bodrum Rotary’de Ege Orman Fidanlığı’nda her yeni üyesi için alacakları fidanları, yine Orhan Kural adına dikmiş olacaklar. Bu yüzden bu katılımda bulunan herkese, sponsor olan, destek veren ve albümü satın alacak olan herkese şimdiden canı gönülden teşekkür ediyoruz.” dedi.