Sarıkızlar Ortaya Çıkmaya Başladı!

“Sarıkız” ya da “Sarı Ömer” adıyla bilinen örümcekler, yaz aylarının gelmesiyle Bodrum’da yeniden görülmeye başladı.

Sarıkızlar Ortaya Çıkmaya Başladı!

İlçede son yıllarda sık görülmeye başlanan ve halk arasında “Sarıkız” ya da “Sarı Ömer” adıyla örümcek, bu sene de yaz aylarının görünmesiyle ortaya çıktı. 

Yokuşbaşı Mahallesi Mümtaz Ataman Caddesi üzerinde yürüyüş yaparken örümceği fark eden vatandaşlar, “Biz ilk defa böyle bir örümcek gördük. Yolun kenarındaydı, daha sonra çalılıklara girip tekrar kaldırıma geldi. Bu sene çok ilaçlama da yapılmıyor. Geçen bu zamana kadar en az 10 kez ilaçlama yapılmıştı” dedi. 

“Sarıkız” adlı örümcek, Kızılağaç Mahallesi’nde de görüldü. Evinin kenarındaki tarlasında örümcek gördüğünü anlatan vatandaş, hayvanın görüntüsünden dolayı tedirginlik yaşadığını ifade etti. 

Sarıkız örümceği ülkemizde daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, Dünya üzerinde ise yoğun olarak Afrika ve Namibya'da bulunmaktadır. Beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız örümceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız örümcekleri akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilir. Boyları 8-10 santim olan sarıkız örümceği, avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için yalnızca geceleri hareket eder. Saatte 1,5 kilo metre kat edebilir ve 1 metre yüksekliğe zıplayabilir. Zehirli olmadıkları fakat kuvvetli çenelerinin ısırıklarının oldukça fazla can yaktığı söyleniyor.