'SAVCI AĞABEYİN ŞİDDETİ' HABERİNE YALANLAMA

Önceki gün Hürriyet gazetesinde yayınlanan 'Savcı Ağabeyin Şiddeti' başlıklı habere...

'SAVCI AĞABEYİN ŞİDDETİ' HABERİNE YALANLAMA
Önceki gün Hürriyet gazetesinde yayınlanan 'Savcı Ağabeyin Şiddeti' başlıklı habere Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan (HSYK)'dan yalanlama geldi.

HSYK tarafından, 'Bodrum'da yaşayan B.G.'nin üniversite sınavlarına girmek istediği ancak savcı stajyeri olan ağabeyi S.G.'nin, B.G.'nin sınava girmesini engellemek amacıyla eve kapattığı ve B.G.'ye şiddet uyguladığı' haberlerine ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Ankara 5. Aile Mahkemesi'nin konuya ilişkin dosyasının, hakim ve cumhuriyet savcıları ile hakim-savcı adaylarının kadro defterleri incelendiğinde, bahse konu haberlerde geçen S.G. isimli herhangi bir hakimin, savcı ya da hakim-savcı adayının bulunmadığı ifade edildi. Açıklamada, "Küçük bir araştırmayla haberin gerçeği öğrenilebilecekken, büyük bir özveri ile görevlerini yapan meslek mensuplarını zan altında bırakacak şekilde ve alaycı bir üslupla haber yapılmasının gazetecilik meslek etiği ile bağdaşmadığı açıktır" denildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan 'savcı ağabeyin şiddeti' haberleriyle ilgili yapılan açıklamada, "Hakim ve Cumhuriyet savcıları ile hakim-savcı adaylarının kadro defterleri incelendiğinde, bahse konu haberlerde geçen S.G. isimli herhangi bir hakimin, savcı ya da hakim-savcı adayının bulunmadığı anlaşılmaktadır" denildi.