Savunma, İnsan Hakları İçin Yürüdü

Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programına konuk olan hukukçu Av. Ergin Cinmen, son günlerde barolar üzerinde sürdürülen tartışma ve yargı bağımsızlığına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Savunma, İnsan Hakları İçin Yürüdü

Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu programda çok net ve anlaşılır yorumlarla görüşlerini belirten Cinmen şu konulara değindi;

“Türkiye'de ne yazık ki mevcut iktidar, her geçen gün demokratik işleyişten uzaklaşarak tek adam rejimine doğru yol alıyor. Ülkenin en önemli kurumlarını ya değişik yöntemlerle ele geçiren ya da işlevsiz hale getiren iktidar, yargı erkinin en önemli ayağı savunma üzerinde yıllardır her yolu denemesine rağmen istediği hakimiyeti oluşturamadı. Bunun üzerine düne kadar Cumhurbaşkanına ve sisteme ilişkin en ağır eleştirileri yapan Barolar Birliği Başkanını yanına çekti ve baroların yönetimlerinin belirlenmesine yönelik değişiklik yaparak bu yolla kendi istediği savunma sistemini oluşturmak istiyor. Aslında avukatlar insan hak ve özgürlüklerini savunarak, hak ihlalleriyle mücadele ederek doğal olarak siyasetin içindedirler. İnsanlara karşı hak ihlalleri devlet eliyle yapılacağından görevleri gereği iktidara ve siyasi erke karşı halktan yana olmak durumundadırlar. Baro başkanları da çoklu baro sistemiyle yargı bağımsızlığının ortadan kalkacağı, savunma sisteminin iktidara bağımlı hale getirileceği kaygılarıyla toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarını kullanıp Ankara’ya yürümüşlerdir. Ancak akıl almaz bir uygulamayla yüzbinlerce avukatı temsil eden baro başkanları Ankara girişinde alıkonulmuş, Anıtkabire yapmak istedikleri yürüyüş engellenmek istenmiştir. 27 saat aç, susuz, yağmur altında bekletilen başkanlara yapılan bu uygulamanın izah edilebilecek yanı yoktur. Bunun adı; kendisi gibi düşünmeyen tüm kişi ve kurumları etkisizleştirme politikasıdır. Ancak inanıyorum ki, “atı alan Üsküdar’ı geçmeden” tepkilerini ortaya koyan Baro başkanlarının bu direnişi sonuç verecek,tarafların ortak çabasıyla bir çözüm yolu bulunacaktır.”

Cinmen geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren infaz yasasıyla ilgili de "yapılan infaz yasası değişikliğiyle öncelikle mafya mensupları tahliye edilmiş, gazeteci, yazar, siyasetçiler bu yasadan muaf tutulmuşlardır. CHP’nin bu konuda yaptığı başvuruyu esastan görüşme kararı alan Anayasa Mahkemesinin bu adaletsizliği giderecek bir karar almasını umut ediyorum. Öte yandan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin hak ihlallerine ilişkin aldığı kararları dikkate almayarak, iktidar çok büyük yanlış yapmakta, hukuka olan güvenin sarsılmasına neden olmaktadır" dedi.

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis kararının da siyasi bir karar olduğunu iddia ederek, "bu vesileyle halkta korku yaratarak, konuşmayan, sorgulamayan, itiraz etmeyen bir toplum yaratılmak isteniyor" dedi.