SELECT `ac`.`id`, `ac`.`banner_text`, `ac`.`banner_url`, `ac`.`hash` as `banner_hash`, `images`.`image_728x150` as `banner`, `images`.`image_default` as `image_default`, `images`.`id` as `image_id`, sum(ad_view_stat.view_count) as view_counts, `alt_banner`.`image_default` as `alt_banner`, `ac`.`kapanma_zamani`, `ac`.`gosterilmeme_suresi`, `ac`.`ad_campaign_type`, `ac`.`banner_script` FROM `ad_campaigns` as `ac` JOIN `ad_view_stat` ON `ad_view_stat`.`campaign_id`=`ac`.`id` and `view_date`="2023-02-01" JOIN `ad_customers` ON `ad_customers`.`id`=`ac`.`customer_id` and `ad_customers`.`active`=1 JOIN `images` ON `images`.`id`=`ac`.`post_image_id` LEFT JOIN `images` as `alt_banner` ON `alt_banner`.`id`=`ac`.`alternatif_banner` WHERE `ac`.`banner_size_id` = 1 AND `ac`.`start_time` <= '2023-02-01 18:24:31' and `ac`.`end_time` >= '2023-02-01 18:24:31' AND `ac`.`deleted` = 0 AND `ac`.`active` = 1 GROUP BY `ad_view_stat`.`campaign_id` ORDER BY `view_counts` ASC LIMIT 1update ad_campaigns set views=views+1 where id=492checkstat select id from ad_view_stat where view_date="2023-02-01" and view_hour=18 and campaign_id=492update ad_view_stat set view_count=view_count+1 where id=1661167

Sedat Varank, Sessizliğini Bozdu

Bodrum’da şirketinin içerisinde bulunduğu konsorsiyumun aldığı milyarlık ihaleyle gündeme gelen, Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank'ın kardeşi, Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın kuzeni Sedat Varank, hakkındaki iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Sedat Varank, Sessizliğini Bozdu

Bodrum ve İstanbul'da Emlak Konut üzerinden gelir paylaşımı sistemiyle aldığı ihalelerle gündeme gelen HB İnşaat'ın sahibi Sedat Varank, suskunluğunu bozdu. Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank'ın kardeşi ve Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da kuzeni olan Sedat Varank, Sözcü Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Onların bu ihalelerde dahli yok” dedi ve şunları söyledi:

25 YILDIR İNŞAAT YAPIYORUM

“Emlak Konut halka açık bir şirket. TC vatandaşı olan herkesin girebileceği bir ihale ve canlı yayınlanıyor. Sanki ‘Buradan parayı vurdular' gibi hava estiriliyor. 25 yıldır inşaat işi yapıyorum, mimarım. ‘10 milyarlık iş aldı, 4 milyar Emlak Konut'a, 6 milyar cebe' falan diyorlar. Bu işin 3.5 milyar maliyeti, finansı var. Ben devlete fazladan 1.5 milyar para veriyorum. Sanki bedavaya almışız.

Mustafa Varank kuzenim. O ABD'de iken de inşaat işi yapıyordum. Yok Mustafa Varank işi verdi, Fatma Varank işleri aldı… Ablamın da dahli yok. Bunlar davetiyeli değil, normal herkesin girebileceği işler.

Emlak Konut ablamın hükmü olmayan bir yer, ona bağlı değil. Ağabeyim sigortacı. Bir kuzenim taksi şoförü. Mustafa Varank bakan olduktan sonra makamına bir kere gittim. Ablamın yanına 2 defa gittim. Girdiğimiz ihalelerde büyük, dev firmalar var. Bu ihalelerde kaçak, hırsızlık, uğursuzluk ihtimali olabilir mi? Neymiş? Soyadımız Varank'mış, bize de yazık. Bırakalım da taksi şoförlüğü mü yapalım!”

BENİM EŞİM DE SOLCU

“Siyasette hiç bulunmadım. Ailece birbirimize bağlı insanlarız. Benim hanım da solcu. Bana ‘Sedat bir şey mi yaptın?' diye soruyor. Yahu diyorum, her şey açık. Biz evimizden işimize gidip gelen insanlarız.” dedi.

Öte yandan İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, Emlak Konut tarafından yapılan Muğla Bodrum Ortakent Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesi ile ilgili basında ortaya çıkan iddiaları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Ergun, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti: 
 
“1. Söz konusu ihale hangi yöntemle yapılmıştır?

2. Söz konusu ihalenin Kamu İhale Kanunu’na uygunluğu konusunda Bakanlığınız tarafından bir inceleme yapılmış mıdır?

3. Basında yer alan haberlere göre, Emlak Konut GYO. AŞ. tarafından yapılan açıklamada ihaleyi kazandığı belirtilen HB Grup İnş. Tic. Ltd. Şti.’nin ortaklarından birisinin Sn. Sanayi Bakanı’nın kuzeni olduğu iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur?

4. Kamu İhale Kanunu’nun 11. maddesine göre, “ihaleyi yapan idarenin ihale konusu işle ilgili her türlü ihale işlemlerini hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olanlar kişilerin” yakınlarının ihaleye katılması yasal olarak mümkün değildir. Fakat basında yer alan haberlerde, HB Grup İnş. Tic. Ltd. Şti.’nin ortaklarından Sn. Sedat Varank’ın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Yardımcılarından Sn. Fatma Varank’ın kardeşi olduğu iddia edilmektedir. Hem yasal mevzuata, hem de etik değerlere bariz şekilde aykırılık teşkil eden bu iddialar eğer doğru ise, bu durum Bakanlığınızca uygunluk arz etmekte midir?

5. Söz konusu iddiaların doğru olup olmadığı konusunda Bakanlığınız tarafından şimdiye kadar herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır veya yapılacak mıdır?

6. Bakanlığınız tarafından ihale sürecine yönelik şimdiye kadar herhangi bir soruşturma yapıldıysa elde edilen bulgular nelerdir?

7. Eğer bu iddialar doğruysa, Bakanlığınız tarafından bahse konu kişilerle ilgili olarak idari bir yaptırım uygulanacak mıdır ve hukuki süreç başlatılacak mıdır?

8. Basında çıkan haber ve iddialardan dolayı, söz konusu ihalede kayırmacılık yapıldığına yönelik ciddi bir kamuoyu tepkisi oluşmuştur. Bu olumsuz algıyı değiştirmek, vatandaşlarımızın devlete ve devlet kurumlarına duyduğu güveni zedelememek amacıyla Bakanlığınız ihalenin iptal edilmesi konusunda herhangi bir adım atacak mıdır?”