Sedir Adası’nda İncelemelerde Bulundu

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Gökova Körfezi'nde bulunan koruma altındaki Sedir Adası ve Kedrai Antik Kenti'nde incelemelerde bulundu.

Sedir Adası’nda İncelemelerde Bulundu

Sedir Adası'nda 2004'ten beri araştırma yürüten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler, ada tarihi ve bu yıl ada ve ana karada yürütülen kazı çalışmaları hakkında Vali Tavlı'ya bilgiler verdi.

Diler, Kleopatra Plajı'nda jeolojik oluşumlar sonrası meydana altın sarısı rengi kumun dışarıya taşınmasını önlemek amacıyla "Plajdan hiçbir şekilde kum alınamaz, taşınamaz" uyarı levhaları olduğunu, ziyaretçilerin plaja havlu ve terlikle girmesine izin verilmediğini kaydetti.

Tavlı, adadaki bir diğer önemli yer olan Kedrai Antik Kenti'nde de incelemelerde bulunarak, yürütülen kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Tavlı, mavinin eşsiz tonlarındaki denizi, tarihi dokusu ve eşsiz doğal güzellikleriyle Sedir Adası'nın antik çağlardan bu yana önemli bir yer kabul edildiğini, günümüzde de adeta bir açık hava müzesi olduğunu ifade etti. Adada gerçekleştirilecek kazı ve restorasyon çalışmalarına Muğla Valiliği olarak her türlü desteğin verileceğini belirten Tavlı, çalışmaların da aralıksız devam ettiğini kaydetti.

Tavlı'ya incelemeleri sırasında Kültür Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Seyiahmet Arslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler eşlik etti.