ŞEHİTLER ANISINA HOŞAF VE PEKSİMET DAĞITILDI

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında Bodrum'da...

ŞEHİTLER ANISINA HOŞAF VE PEKSİMET DAĞITILDI
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında Bodrum'da çeşitli programlar düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102’inci yıl dönümü nedeniyle Bodrum Halk Eğitim Merkezi önünde düzenlenen etkinlikte, şehitlerimiz aylarca yedikleri tek şey olan hoşaf ve peksimet ile anıldı. Anma etkinliği nedeniyle, Bodrumlu 290 Çanakkale şehidinin isimlerinin yazılı olduğu panolar ve çeşitli görsel malzemeler sergilendi.

Saygı duruşu ardından İstiklal marşımız okundu ve dualar edildikten sonra hoşaf, peksimet dağıtıldı. Çok sayıda vatandaşın ilgi ile katıldığı etkinlik sırasında vatandaşlar, asker ve gaziler ile anı fotoğrafı çektirdiler.

Etkinliğe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin de katılarak bir konuşma yaptı. Geçin konuşmasında “Çanakkale şehitlerimiz unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu anmada emeği geçenlere ben şükranlarımızı arz ediyorum.

Bodrum’un şehitlerinin isimleri burada yazılı. Her birini rahmet ve minnetle anıyoruz. Emanetlerine sahip çıkacağız” dedi.

Bodrum Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Ünal da bu konuda şu sözlerle Çanakkale Şehitlerimizi andı:

”Bugün Çanakkale savaşımızın özellikle 18 mart deniz savaşının ve zaferinin 102 inci yıldönümü münasebetiyle Çanakkale şehitlerimizi anmak hem de zor ve çetin şartlarda yiyeceğin içeceğin az olduğu bir konumda bir öğünü temsilen hoşaf ve ekmek ikramında bulunduk şehitlerimizin ruhuna. Amaç burada hem şehitlerimizi yad etmek, hem de onların bir öğünde sadece şekersiz hoşaf ve ekmekle yetinmek suretiyle canlarını hiçe sayarak vatan için kendilerini feda ettiklerini yaşamak ve yaşatmak. Ayrıca Çanakkale savaşı biliyorsunuz Ülkemizi ele geçirmek isteyen özellikle batılı emperyalist güçlerin tanklarıyla toplarıyla ve o dönemde en etkili olan Fransız ve İngiliz
donanmalarının çok büyük saldırıları ile karşı karşıya kalmışlar ama vatanlarına olan sevgilerinden dolayı kendi canlarını da hiçe sayarak şehitlik mertebesine ulaşmak suretiyle 250 bin Türk askerimiz. Atalarımız orada şehit olmuşlar ve bu güzel cennet vatanı da bizlere bağışlamışlardır. Çanakkale savaşının zafer ile sonuçlanması ile Dünya tarihinde eşi benzeri görülmeyen bir savaşa da imza atmışlar ve sonuçları da Dünya tarihini değiştirmiştir” dedi.

18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında bir program da Ortakent Merkez Camii’nde düzenlendi. Çanakkale ve tüm şehitlerimiz için Cuma namazından hatim ve dualar okunurken Cuma namazından sonra vatandaşlara keşkek ikramı yapıldı.