Sel Kapanı Çalışmaları Başladı

Bodrum’da Gökçeler Deresi üzerine sel kapanı yapmak için çalışmalar başladı.

Sel Kapanı Çalışmaları Başladı

2019 yılında ilçede şiddetli yağışlarda en çok taşkının yaşandığı derelerden biri olan Gökçeler Deresi’ne sel kapanı yapılması için girişimlerin başladığı bildirilmişti. Bu kapsamda Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürlüğü ile Mersal İnşaat arasında 29 Nisan 2021 tarihinde “Muğla Bodrum İlçe Merkezi Yandereleri Yukarı Havza Islahı 2. Kısım” işinin sözleşmesi imzalandı. 

9 milyon 274 bin TL sözleşme bedeli ile yapılacak sel kapanında dere üzerinde çalışmalar başladı. İhaleyi alan Mersal İnşaat tarafından geçtiğimiz günlerde bölgeye şantiye kuruldu. 

Sel kapanının yapılacağı bölgeye çöplük ve Pedasa mevkisinden gelen yolun ıslah çalışmaları devam ediyor. Var olan yangın yolunun ıslah edilmesi sonrası kapanın inşasına başlanacağı belirtildi. 

Kapanın temelden yüksekliği yaklaşık 30 metre, uzunluğu 311 metre, duvar genişliği 2.30 – 3.10 metre arasında olacak. Kapanın yapılmasıyla ilçe merkezindeki taşkın riskinin azaltılması hedefleniyor. 

Sözleşmede 350 iş gününde bitileceği belirtilen kapanın daha erken bitirilmesi için yoğun mesai harcanacağı ifade edildi. 

Muhabir: Hamdi Yörür