SENECA Ödülüne Layık Görüldü

Bodrum’da yaşamını sürdüren yazar ve şair Serpil Devrim, İtalya’daki “Seneca Sanat ve Felsefi Bilimler Akademisi 2022 yılı SENECA Çağdaş Edebiyat Ödülü”nü aldı.

SENECA Ödülüne Layık Görüldü

İlçede yaşamını sürdüren ve 9 adet roman, öykü ve şiir kitabı bulunan Serpil Devrim, İtalya’da verilen uluslararası bir çağdaş edebiyat ödülüne layık görüldü. “Seneca Sanat ve Felsefi Bilimler Akademisi 2022 yılı SENECA Çağdaş Edebiyat Ödülü”ne layık görülen Devrim, Ekim ayında ödülünü alma için İtalya’ya gidecek. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Serpi Devrim, şunları dile getirdi:

“SENECA ödülü için geçen yıl da (2021) her ülkeden toplam 1300 dosya başvurmuştu. 9 uluslararası edebiyat ödülü verilmişti. Bu 9 ödülden biri Türkiye adına bana verilmişti. Bu yıl 2. kez 3 dilde; Türkçe, İngilizce ve İtalyanca olarak yine dosyamı gönderdim. İtalya’da dünyaca ünlü sopranomuz ve benim sevgili dostum Burcu Bükem Kuru'nun İtalyancaya çevirilerini İtalyan Kültür Bakanlığı’ndan bir arkadaşımız, sinema sektöründen bir başka arkadaşımız başvurudan önce değerlendirdiler. 

Bu yıl yine binin üzerinde eserin değerlendirildiğini, 13 uluslararası ödül verildiğini ve bu 13 ödülden birini Türkiyem adına aldığımı öğrendim. 16 Ekim'de ödülümü almak için İtalya'ya gideceğim. Hepimize kutlu ve Türkiyeme armağan olsun. 2019 tarihinden itibaren Roma Üniversitesi Floransa Akademisi Üniversium Akademisi gibi kurumlardan aldığım ödüllere SENECA ÖDÜLÜ de eklenince İtalya'dan 11 uluslararası ödülün sahibi oldum.”