Sergi, Deniz Altından Karaya Taşındı

Bodrum Deniz Müzesi ve Uluslararası Rotary 2440. Bölge’ye bağlı Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü tarafından başlatılan ve iklim değişikliğini vurgulayan “Sular Yükseliyor” temalı Mavi Sürgün Sanat Projesi, sualtındaki sergisinin ardından şimdi de karada açıldı.

Sergi, Deniz Altından Karaya Taşındı

“Sular Yükseliyor” temasıyla iklim değişikliğine dikkat çeken proje 20 Mayıs’ta Karaada Kaçakçı Koyu’nda sualtında resmi açılış ile ziyarete açılmıştı. Birçok dalgıç, Bodrum’da bulunan dalış okullarında rezervasyonlarını yaptırarak sergi alanına dalışlarını gerçekleştirdi; dalgıç olmayanlar da sergiye dalmak için deneme dalışı programına katıldı, brövelerini alarak sualtı dünyasıyla tanıştılar.
 
3 ay boyunca sualtında sergilenen 22 sanatçının eseri şimdi de “Mavi Sürgün Sanat Projesi Karada” başlığı ile Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde sergileniyor. Sualtı fotoğraf sanatçıları Dr. Mert Gökalp ve Tunç Cambazoğlu'nun sualtında eserleri fotoğrafladıkları çalışmaları da sanatçıların manifestolarıyla birlikte sergide yer alıyor.  

Eserlerin satışından elde edilecek gelir Bodrum Deniz Müzesi ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü iş birliğinde yürütülen denizel farkındalık projelerine aktarılacak.
 
Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü Başkanı Şule Kükrer koordinatörlüğünde yürütülen projenin küratörü Tao Ulusoy. Ücretsiz olarak gezilebilecek sergi 10 Ekim’e kadar ziyarete açık olacak. 

Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, açılışta Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Eserler 100 gün Karaada’da Kaçakçı Koyu’nda kaldı. Mavi Sürgün Sanat Projesi, deniz ve sualtı kültürüne dikkat çekmek için yaptığımız çevre ve sanatın birleştiği bir projeydi. 22 sanatçı ile sular yükseliyor teması üzerinden bir çalışma yaptık. Sanatçılar, bu  tema ile ilgili eserlerini ürettiler ve denizin altında sergiledik. Şimdi bu eserleri karada sergiliyoruz. Bir yandan da 2 fotoğraf sanatçısı, bu eserlerin sualtında fotoğraflarını çektiler. Onları da bu sergide sergiliyoruz. Bu eserlerin ve fotoğrafların satışından elde edilecek geliri de bu projeye aktarmaya karar verdik. Bu sene ilk senemizdi, önümüzdeki sene farklı bir tema etrafında yine bir denizden farkındalık projesi etrafında buluşuruz diye düşünüyorum.”