Sigara İçenlerde Daha Ağır Seyrediyor

Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Dilek Aydın, sigara kullanan bireylerde koronavirüsün daha ağır seyrettiğini ifade ederek "Hastalığı belki daha hafif geçirecekken öksürük giderek artıyor. Nefes darlığı ve solunum yetmezliğine dönebiliyor" dedi.

Sigara İçenlerde Daha Ağır Seyrediyor

Acıbadem Bodrum Tıp Merkezi Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Dilek Aydın, Kent Haber’e yaptığı açıklamada koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için yenilmesi gereken gıdalar, alınması gereken vitaminler, sigara kullanımının koronavirüse etkisi ve koronavirüs ile grip arasındaki belirti faklılıklarını anlattı. 

Viral enfeksiyonlarda vücut direncinin çok önemli olduğunun altını çizen Dr. Dilek Aydın, bağışıklık sistemini güçlü tutan D ve C vitaminlerinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi;

“Vücut direncinin destekleyici vitaminler, özellikle savunma sistemini güçlendirecek vitaminler dersek, bunların başında C vitamini geliyor. Bildiğiniz gibi C vitamini portakal, mandalina gibi bütün narenciye ürünlerinde bol miktarda bulunuyor. Onun dışında yeşil biber, kırmızı biber, maydanoz, roka gibi yeşilliklerde bol miktarda bulunmakta. Bunların tüketimini bugünlere artırabiliriz. Bunun dışında D vitaminin de vücut savunmasında çok önemli olduğunu biliyoruz. Bizim gibi güneşli ülkelerde bile özellikle kış aylarında vücuttaki D vitamini düzeyi düşüyor. D vitamini düzeyi değerlendirilerek takviyesi iyi olacaktır. Doktorunuza gittiğinizde D vitamininize baktırıp tablet veya damla ile takviye edebilirsiniz. Bunun dışında D vitamini süt ve süt ürünleri, deniz ürünlerinde bol bulunmakta. Ayrıca karaciğerde, yumurta da bulunur. Biliyorsunuz en çok güneş ışınları D vitamini salınımını arttırmakta. Doktorumuz bu konuda tetkikini yaptıktan sonra gerekli takviyede bulunacaktır.”

Sigara bağımlılığının koronavirüs hastalığının seyri konusunda büyük bir risk faktörü olduğunu ifade eden Dr. Aydın, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Sigara virüsün akciğerlerde tutunmasını kolaylaştırıyor. Buradaki savunma sistemini baskılayarak akciğerdeki üst ve alt solunum yollarında enfeksiyonun hızla ilerlemesine yol açıyor. Hastalığı belki daha hafif geçirecekken öksürük giderek artıyor. Nefes darlığına dönebiliyor. Hastalarda giderek artan öksürük ve nefes darlığı hastalığın sürecini yoğun bakıma kadar götürebiliyor. Bu yüzden kesinlikle sigara içilmemesi ve sigara içenlerin de bir an önce bırakması çok önemli. Ayrıca sigara içmek bir sosyalleşme olarak da adlandırılabilir. Sigara içen kişiler genellikle sigara molalarında maskelerini indirip yakın mesafede birbirleriyle sohbet ettikleri bir ortamda bulundukları için virüs karşılıklı çok daha kolay bulaşabiliyor. Onun için muhakkak sigaranın bırakılması gerekiyor.”

Covid-19 ile grip belirtileri arasındaki farklardan da bahseden Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Dilek Aydın, şöyle dedi:

“Bu hastalıkların viral enfeksiyon olduğu, virüslerle bulaştığı için her ikisinde ateş, halsizlik, kırgınlık, boğaz ağrısı olabilir. Koronavirüse bağlı enfeksiyonda nefes darlığı daha ön planda. Bu hastalarımızda tat alma, koku alma bozukluklarına da sık rastlanabilmekte. Özellikle soğuk algınlığı ile birlikte ishal, boğaz ağrısı, hapşırık, burun akıntısı gibi şikayetler biraz daha ön planda oluyor. Her ikisinde de öksürüğü gözlüyoruz.”

Koronavirüs salgınında hastalıktan korunmada maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymanın ve bulunduğumuz ortamları sık sık havalandırmanın önemli olduğunu hatırlatan Dr. Aydın, vatandaşları kalabalık ortamlarda uzn süre bulunmamaları ve tedbiri elden bırakmamaları konusunda uyardı.