SİGARA İÇİLEBİLEN ALANLAR DARALIYOR

Sağlık Bakanlığının 2017 yılına kadar yayılan eylem planı ile sigarayla savaşta...

SİGARA İÇİLEBİLEN ALANLAR DARALIYOR
Sağlık Bakanlığının 2017 yılına kadar yayılan eylem planı ile sigarayla savaşta ikinci dönem başlatılıyor.

Çocuk parkı, hastane ve ibadethane bahçelerinde sigara yasağı getirecek olan yeni uygulamada, kafe ve restoranların açık alanlarında sigara içmeyenler için de bölüm oluşturulması zorunlu hale getirilecek.

Bakanlığın Eylem Planı taslağında, pasif sigara içiciliğinin engellenmesinden, açık alanda yasaklara kadar 18 maddelik yeni uygulamalara yer verildiği öğrenildi. Taslak planda yer alan bazı maddeler şöyle sıralanıyor;

Alışveriş merkezi, sinema ve tiyatro gibi yerlerin girişlerinde tütün kullanımının engellenmesine yönelik olarak pasif etkilenim mesafesi tespit edilecek.
Çocuk parkı gibi açık alanlar ile ibadethanelerin açık alanlarında tütün kullanımı yasaklanacak.
Kamu ve özel sektöre ait tüm hizmet araçlarında tütün kullanımı yasaklanacak.
Alkollü içeceklerde olduğu gibi eğitim kurumlarına 100 metre mesafeye kadar sigara satışı yasaklanacak.
Ayrıca ilk kez Avustralya'nın başlattığı 'kara paket' uygulaması olarak bilinen, sigara markalarının isminin ve logosunun yazmadığı tek tip düz paket uygulaması konusunda gerekli düzenlemeler yapılacak.

Bodrum Devlet Hastanesi poliklinik girişinde sırasını sigara içerek bekleyen Selma Konar adlı vatandaşın, sigarayı severek ve isteyerek içmediğini alışkanlıktan ileri geldiğini belirterek uygulanması planlanan yasak hakkında şunları söyledi;

"Yasağın güzel olduğunu düşünüyorum bence hiç içilmesin, satılmasın hatta benim için hiç sıkıntı olmaz" dedi.

Hastane kapısı önünde sigara içilmesine şiddetle karşı çıkan İsmail Özan adlı vatandaş ise konuyla ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi;

"Hastane kapısının önünde içilip ne oluyor, o koku tekrar içeriye giriyor. Toplumu korumamız lazım. Bu işi destekliyorum" dedi.

Önceden günde 3 paket sigara içtiğini ifade eden Yaşar Turhan Uzun ise 30 sene önce sigarayı bıraktığını ifade etti. Uzun, uygulanması planlanan yasaklar hakkındaki düşüncelerini de şu sözlerle dile getirdi;

"Hiç bir yerde içilmesin, yasaklansın tamamen. Bu arabanın eksozundan daha tehlikeli içenler bunu anlamıyorum. Uygulama çok güzel olur rahat ederiz" dedi.

Yapılacak olan düzenlemeye göre her hastanede en az bir sigara bırakma tedavi birimi kurulacak ve tütün kullanımının zararları okul müfredatına alınacak.