Şiir Günlerine İlgi Yoğundu

Şair ve Psikiyatrist Yusuf Alper, Bodrum’da “Akşam Sefası Şiir Günleri”ne konuk oldu. 

Şiir Günlerine İlgi Yoğundu

Bodrum Kent Konseyi Şiir Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Akşam Sefası Şiir Günleri”nin bu ayki konuğu Şair ve Psikiyatrist Prof. Dr. Yusuf Alper oldu. “Söz Acıdan Doğmuştur” başlığıyla TRAFO-Hakan Aykan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, çok sayıda şiir sever katıldı. 

Etkinlikte Yusuf Alper ve gençler, Alper’in şiirlerini okudu. Etkinlik sonunda kitaplarını da okurları için imzalayan Prof. Dr. Yusuf Alper, Kent Haber’e yaptığı açıklamada insanların etkinliğe yoğun ilgisinden memnun olduğunu ifade ederek şunları dile getirdi:

“Ben psikiyatristim, ekmeği öyle kazanıyorum. Nasıl ki Cemal Süreyya hem darphane genel müdürü, hem de şairdi, ben de hem şairim hem de psikiyatristim. Cemal Süreyya da der ki; biz şairler hepimiz psikoloğuz. Ben de bütün iyi şairlerin psikolog olduğunu düşünüyorum. Tıpkı Dostoyevski gibi. Şairler psikolojiyi çok iyi bilmek zorundalar. Alanımın o açıdan bir yararı olduğunu düşünüyorum. Şairliğime katkısı olmuştur diye düşünüyorum.”

“Türk Şiirinin Psikanalizi” adlı bir kitap çıkaracağını ifade eden Alper, “Cumhuriyet Dönemi şiirini, yani 100 yıllık şiirimizi Yahya Kemal’lerden başlayarak Nazım Hikmet, Cemal Süreyya, Ataol Behramoğlu gibi bir yelpaze gibi sonuna kadar getirdim. Ama onun ötesinde farklı şairleri de 20-30 sayfalık yazılarla inceledim. “Türk Şiirinin Psikanalizi” başlığıyla yayınlamaya hazır. Umarım yakında yayınlanır. Bence bu önemli bir kitap olacak. Türkiye’de böyle bir kitap yok. Bir bütün olarak Türk şiirinin psikanalizinden söz eden bir kitap yok” şeklinde konuştu.