SİYAH YEŞİLE DÖNÜYOR

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı "Siyahı Tekrar Yeşile Dönüştürüyoruz" kampanyası...

SİYAH YEŞİLE DÖNÜYOR
Çevre ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı "Siyahı Tekrar Yeşile Dönüştürüyoruz" kampanyası çerçevesinde Bodrum'un Mumcular Beldesi'nde yaz aylarında yanan alanlar ağaçlandırılıyor.
Çevre ve Orman Bakanlığı'nın "Siyahı Tekrar Yeşile Dönüştürüyoruz" sloganıyla başlattığı ağaçlandırma çalışmaları kapsamında, 289 bin adet fidanın dikimine düzenlenen törenle başlandı.Törene Muğla Valisi Temel Koçaklar, Orman İşletme Müdür İbrahim Çiftçi, Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, Köylüler ve çok sayıda ormancı katıldı.
Törende konuşan Muğla Orman İşletme Müdürü İbrahim Çiftçi, Mumcular'da yaşanan yangının ardından hızla çalışmalara başlandığını ifade ederek, " 21 Ağustos 2006 tarihinde Mumcular Beldesi'nde çıkan yangında, 2600 hektarlık bir alan zarar gördü, 12 helikopter, 2 uçak, 81 arazöz, 19 dozer ve 700 orman işçisinin müdahale ettiği yangın, iki gün sonra kontrol altına alındı, Bu kampanya ile yanan alanlara toplam 289 bin kızılçam, erguvan, sakız ağacı, keçiboynuzu ağacı ve yangına dayanıklı olarak bilinen kara selvi fidanı dikilecek' dedi.
Muğla Valisi Temel Koçaklar ise, yanan alanların kısa sürede ağaçlandırılmasından mutluluk duyduklarını ifade ederek, ilk fidanı dikti. Telekonferans sistemi ile gerçekleştirilen fidan dikme töreninde Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Ayvalık'tan yaptığı konuşmada ülke genelinde yanan tüm alanların ağaçlandırılacağını söyledi.
Fidan dikme töreni sırasında Vali Koçaklar'ın yanına gelen Yukarı Mazı Köyü sakinleri, Koçaklar'dan, yangında zarar gören alanlarda yapılacak çalışmalar için iş istediler. Vali Koçaklar ise, yapılacak çalışmalarda çok sayıda işçiye ihtiyaç olduğunu kaydederek, "Gerekli müracaatlar yapılırsa, arkadaşlarımız mutlaka ilgilenecektir" dedi.