Soğuk Hava ve Don Etkili Oldu

Muğla genelinde hafta içi etkili olan yağışlar sonrası göle dönen tarım alanlarındaki sular, soğuk hava nedeniyle dondu. Fethiye'de ise çiftçiler seralarda zirai don nöbeti tuttu...

Soğuk Hava ve Don Etkili Oldu

(AA) - Muğla'da birkaç gün önce etkili olan şiddetli yağışların ardından tarım arazilerini kaplayan suların donması ilginç görüntüler oluşturdu. Kentte hava sıcaklığının gece saatlerinde sıfırın altında 8 dereceye kadar düşmesi yaşamı olumsuz etkiledi. Yollarda meydana gelen buzlanma, trafikte aksamalara yol açtı. Şehir merkezindeki süs havuzları ve bazı dereler soğuk hava nedeniyle dondu. 

Muğla'da hafta içi etkili olan yağışlar sonrası göle dönen Düğerek ve Karabağlar mahalleleri ile Muğla-Aydın kara yolunun çevresindeki tarım alanlarındaki sular buzla kaplandı. Yağmur sularının donmasıyla oluşan ilginç ve renkli manzara yoldan geçenlerin dikkatini çekti. Kent sakinleri, uzun zamandır kar yağmadığı ve don olayı gerçekleşmediği için gördükleri durumu şaşkınlıkla karşıladı. Birçok kişi, "buz gölleri" ile hatıra fotoğrafları çektirerek bu anı ölümsüzleştirdi. 

Öte yandan Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri, buzlanma nedeniyle Yılanlı mevkisinde tuzlama çalışması yaptı.

ÇİFTÇİLER ZİRAİ DON NÖBETİ TUTTU!

Öte yandan Muğla'nın Fethiye ilçesinde sebze yetiştiriciliği yapan üreticiler, zirai don riskine karşı seralarda kurdukları sobaları yakarak nöbet tuttu. Fethiye Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü yetkililerden alınan bilgiye göre, hava sıcaklığı ilçede gece saatlerinden itibaren sıfır dereceye kadar düştü. 
  
Karaçulha, Patlangıç, Çamköy, Kargı mahallelerinde domates, patlıcan ve kabak yetiştiriciliği yapan çiftçiler, havanın soğumasıyla seralarda kurdukları sobaları yakarak zirai dona karşı önlem aldı. Seraların farklı noktalarına astıkları termometrelerle sık sık ortamın ısısını ölçen çiftçiler, sabahın ilk ışıklarına kadar sobaları yakmaya devam etti.


  
Kargı Mahallesi'ndeki serasında patlıcan üreten Nurettin Kargı, yaptığı açıklamada, soğukla mücadele ettiklerini, seralarda sabaha kadar soba yakacaklarını söyledi. Kabak yetiştiriciliği yapan Ramazan Aydemir ise ürünlerin zirai dondan etkilenmemesi için erkenden sobaları yaktıklarını ifade etti. Yakında hasat yapacağını belirten Aydemir, "Saat 09.00'a kadar mecbur bekleyeceğiz" dedi. Mehmet Tunç adlı çiftçi de seralarda sabaha kadar nöbet tutacaklarını aktardı.


Muhabir:  Durmuş Genç- Ali Rıza Akkır