SOKAK KÖPEKLERİ 24 SAAT KORUMA ALTINDA

Bodrum Yarımadası genelinde son aylarda sıkça meydana gelen ve sokak köpeklerinin...

SOKAK KÖPEKLERİ 24 SAAT KORUMA ALTINDA
Bodrum Yarımadası genelinde son aylarda sıkça meydana gelen ve sokak köpeklerinin zehirlenmeleriyle sonuçlanan olayların Turgutreis’te meydana gelmemesi için Turgutreis Belediyesi ile Turgutreis Hayvan Hakları Derneği ortak çözüm üretti. Görüşmelerin ardından Belediye Zabıtası'nın 24 saat devriye gezerek sokak hayvanlarının zehirlenmelerini önlemesi kararına varıldı.
Turgutreis Amiral Cafe’de gerçekleştirilen, Belediye Başkanı Ali Server Yazgan, Hayvan Hakları Derneği Başkanı Yıldız Kürkçü, dernek üyeleri ve yabancı gönüllü hayvan dostlarının katıldığı toplantıda çok sayıda sokak köpeğinin zehirlenerek öldürüldüğüne dikkat çekildi. Benzer sorunların Turgutreis’te yaşanmaması için bir an önce hareket edilmesi konusunda ortak görüşe varıldı. Buna göre Ocak ayından itibaren Belediye Zabıtası tüm sokak ve caddelerde 24 saat zehirlenmelere karşı devriye gezecek. Belediye anonslarıyla vatandaşlar uyarılacak, 1000 adet broşür basılarak zehirlenmelere karşın halk bilinçlendirilecek. Köpekleri zehirleyenlerin çok ağır para cezaları ile karşı karşı kalacakları yönünde halkın dikkatinin çekilmesi de amaçlanıyor.
Sokak hayvanlarını korumaya yönelik gerçekleştirilen ve beldede yaşayan İngiliz, İskoç, Alman ve Fransız gönüllü hayvan dostlarının katıldığı toplantıda sahipli hayvanların kayıt altına alınması yönünde karara varıldı. Turgutreis’de yaklaşık 600 sahipli köpek bulunduğu ve bunların belediye tarafından resmi kayıt altına alınacağı belirtildi.
Turgutreis Belediyesi tarafından modernize edilerek sokak hayvanlarına sahip çıkılan Sahipsiz Köpekler Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bugüne kadar 1200 sokak hayvanının kısırlaştırılarak çoğalmasının önlendiğine de dikkat çekilirken, kısırlaştırma işleminin aralıksız süreceği belirtildi.
Yeni çıkarılan yasa gereği sokak hayvanlarının gerekli kısırlaştırma ve bakım işlemlerinin ardından tekrar doğal yaşam ortamlarına bırakıldığını hatırlatan Turgutreis Belediye Başkanı Ali Server Yazgan “Türkiye’nin en modern bakımevinde şu an 200 sahipsiz hayvana geçici ev sahipliği yapıyoruz, son zamanlarda artan köpek zehirlenmelerinin beldemizde yaşanmaması için önlemler aldık. Hayvan hakları savunucularıyla ve gönüllü üyelerle birlikte 4 ayaklı dostlarımızın en iyi şartlarda yaşamlarını sürdürmeleri yönünde karar aldık. Buna göre zabıta ekiplerimiz gün boyu devriye gezerek zehirlenmeleri önleyecek, anons ve ilanlarla halkımızı da duyarlı olamaya çağıracağız” dedi.