SORUN YAPIMIDA DEĞİL İŞLETİLMESİNDE!...

Geçtiğimiz günlerde Bodrum Belediye Başkanlığı tarafında yapılan "Bodrum Su Projesi"...

SORUN YAPIMIDA DEĞİL İŞLETİLMESİNDE!...
Geçtiğimiz günlerde Bodrum Belediye Başkanlığı tarafında yapılan "Bodrum Su Projesi" tanıtım toplantısında, projenin idari danışmanı olan Prof. Dr. Erdem GÖRGÜN'ün Gümbet Arıtma Tesisi hakkında söylediklerine eski Belediye Başkanı Mazlum Ağan'dan cevap geldi.

Tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Bodrum Su Projesi İdari Danışmanı olan Prof. Dr. Erdem GÖRGÜN Gümbet Koyundaki arıtma tesisi ile ilgili olarak şunları söylemişti;

"Tesis Çevre Bakanlığından çevre izni bile alamıyor. Projeyi çizenin müteahhitten farklı olmaması gerekir, bu usulle bu tesis yapılsaydı Gümbet bugün müteahhidinde göğsünü gere gere savunacağı, denizin halen kirlenmediği şıkır şıkır herkesinde gururla gösterebileceği bir arıtma tesisi olabilirdi ne yazık ki bu olmadı" demişti.

Bu iddialar karşısında tesisi başkanlığı döneminde hayata geçiren Bodrum Belediyesi eski Başkanı Mazlum Ağan bir açıklama yaptı. Gümbet'te yapılan arıtma tesisi ile ilgili olarak daha önce Kent Tv de yapılan bir programda detaylı açıklamalarda bulunduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Ağan , 25 yıl önce plana işlenerek yapılan bir artıma tesisinin çalışması ile ilgili sorunlar ortadan kaldırılmadığı için bu tür iddiaların gündeme gelmesinin üzücü olduğunu belirtti. Ağan, arıtma tesisinin projesinin Çevre bakanlığından onaylanarak ihalesi yapılıp tamamlanan bir tesis olduğunu ve kesin kabulünün yapılarak çalıştırılmaya başlandığını vurguladı. Suçun, tesisi işletemeyen Bodrum Belediyesinde olduğunu iddia eden Ağan sözlerine şöyle devam etti;

"Suç şuanda Bodrum Belediyesinin bu tesisi iyi işletemediğinden kaynaklanmaktadır. Bu konu hakkında fazla tartışmaya gerek yok belediyenin biraz daha masraf yaparak bu tesisi çalıştırması lazım" dedi.

Tesisin bakanlıktan çevre izni alamadığı ve denizi kirlettiği iddialarına karşı ise Mazlum Ağan şunları söyledi;

"Çevre Bakanlığından deşarj ile ilgili izni alacak olan kurum Bodrum Belediyesidir. Belediye bu iznin neden alınamadığını bulup meseleyi çözmesi lazım. Eğer kesin kabul yapılmışsa bu tesis çalışıyor demektir, çalışıyor denilen bir tesiste sorun olmaması lazım ama siz bunu iyi çalıştıramıyorsanız deşarj yada çevre izni alamazsınız" dedi.

Ağan, Prof. Dr. Erdem GÖRGÜN'ün projenin müellifinin kim olduğunu bilmeden ve onunla görüşmeden bu tür açıklamalarda bulunmasının pek doğru olmadığını vurgulayarak Gümbet Arıtma Tesisi müellifinin Görgün'ün sınıf arkadaşı olduğunu ifade etti.

Bodrum Belediyesi eski Başkanı Mazlum Ağan, yapılmış olan bu imalat üzerinde, proje mimarı ve mühendisin işi Bodrum Belediyesine teslim ettikten sonra, tesis üzerinde bazı değişiklikler yapıldığını, müellifinin haberi olmadan tadilatlar yapıldığını ve Belediyenin bunu bir ihbar olarak kabul edip araştırması gerektiğini, tesisteki sıkıntıların habersiz yapılan bu tadilatlardan kaynaklanıyor olabileceğini söyledi.