Sosyal Yardım Ödemeleri Eve Gelecek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca koronavirüs salgını nedeniyle hazırlanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı çerçevesinde verilen sosyal yardım ödemeleri, vatandaşların evlerinde yapılacak. Ödemeleri PTT dağıtıcıları, kolluk kuvvetleri ve bekçiler gerçekleştirecek.

Sosyal Yardım Ödemeleri Eve Gelecek!

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Muğla Valiliği, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı çerçevesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak 1000 Lira tutarındaki ödemelerin 03 Nisan 2020 Cuma saat 10.00'dan itibaren PTT dağıtıcıları, bekçiler ve kolluk birimleri vasıtasıyla vatandaşların kendi ikametlerinde yapılacağını duyurdu.

Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Muğla İli Hıfzısıhha Meclis Kurul Kararı ile ilgili şu ifadelere yer verildi.

"Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Koronavirüs salgını ile ilgili mücadele kapsamında İlimizde alınacak kararlarla ilgili olarak;

1-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı çerçevesinde 81 il ve 923 ilçemizde PTT aracılığıyla hane başı 1.000-TL. ödemeleri 01.04.2020 tarihinde itibaren başlamıştır. Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine İçişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (PTT ile yapılan görüşmeler sonucunda) yapılacak ödemelerin vatandaşlarımıza 03.04.2020 Cuma saat 10:00’dan itibaren PTT dağıtıcıları, bekçiler ve kolluk birimlerimiz vasıtasıyla vatandaşın kendi ikametlerinde yapılmasına; 

2-Vatandaşın kendi ikametlerinde yapılacak dağıtımda yukarıda belirtilen PTT dağıtıcıları, bekçiler ve kolluk personelinin görevlendirilmesine, Vefa Sosyal Destek Grubunda görevli olanların bu kapsamda görevlendirilmemesine, oy birliği ile karar verilmiştir."

BİRÇOK İLDE PTT ŞUBELERİ GEÇİCİ OLARAK KAPATILDI!

Türkiye'nin özellikle büyük illerinde sosyal yardım ödemeleri sürecinde bazı PTT iş yerlerinde yaşanan yoğunluğun, çalışanların ve müşterilerin koronavirüs hastalığı karşısında sağlığını tehlikeye düşürmemesi amacıyla yarından itibaren sosyal mesafe kurallarının uygulanamadığı, sürekli olarak yoğunluk yaşanan iş yerlerinde ikinci bir açıklamaya kadar kapatma kararı alındığı da belirtildi. Açıklamada, bu süreçte sosyal yardım ödemelerinin, PTT dağıtıcıları tarafından İl Emniyet Müdürlükleri ile iş birliği içerisinde, kolluk kuvvetleri ve bekçilerle birlikte evlere yapılacağı kaydedildi. Kapatılmayan iş yerlerinde ise gün içinde yoğunluğun artışına göre hizmetin durdurulabileceği aktarılan açıklamada, "Toplum sağlığımız için tedbirlerimizi artırmaya ve sizin için çalışmaya devam ediyoruz" denildi.