STK’lar ÇED Toplantısına İtiraz Etti

Küçükbük Çetili Burnu'nda yapımı devam eden Bo Viera Projesi için bugün yapılması planlanan halkın katılımı toplantısı, STK’ların pandemi itirazı üzerine yapılamadı.

STK’lar ÇED Toplantısına İtiraz Etti

Küçükbük ile Türkbükü arasındaki Çetili Burnu’nda yapımı devam eden proje için bugün Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Süreci kapsamındaki halkın katılımı toplantısı yapılması planlanıyordu. 

Taraflar, projenin ÇED süreci çerçevesinde halkın katılım toplantısı için Küçükbük'te Muhtarın Yeri’nde biraraya geldi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, firma yetkilileri ve STK temsilcilerinin katılacağı toplantıyla ilgili olarak, STK’lardan toplantının pandemi koşulları sebebiyle yapılmaması yönünde itiraz geldi. Toplantı, itirazlar görüşülüp tutanak altına alınarak son buldu.

Toplantıya katılan STK’lar tarafından yapılan açıklamada; "Halkın Katılımı Toplantısı"nın Bodrum Kent Konseyi, Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi, TMMOB Bodrum Temsilcisi, CHP İlçe Başkanı, diğer STK’lar ve vatandaşlar tarafından pandemi koşullarında toplum sağlığını riske attığı, ÇED süreçleri genelge ve yönetmeliklerine aykırı bir toplantı olması nedeniyle ilgili kurumlara verdikleri toplantının iptal edilmesi gerektiği yönündeki dilekçelerinin gereği yapılmadığı ifade edildi. STK temsilcileri ayrıca projenin devam ettiğini ve baştan yapılması gereken ÇED sürecinin bu nedenlerle usule ve hukuka aykırı olduğunu iddia ederek tepki gösterdiler.

Toplantı yapılan itirazlar görüşülüp tutanak altına alındıktan sonra son buldu.