SU ALTYAPISINI YABANCI FİRMALAR YAPACAK

Bodrum Belediyesi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından verilen 7,5 milyon...

SU ALTYAPISINI YABANCI FİRMALAR YAPACAK
Bodrum Belediyesi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından verilen 7,5 milyon avro kredi ve 970 bin avro hibe ile gerçekleştirilecek olan Bodrum Su Projesinin detaylarını düzenledikleri basın toplantısında basın mensuplarıyla paylaştı.

Bodrum Belediyesi Başkanlık Toplantı Odası’nda düzenlenen basın toplantısına Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, DP’li meclis üyelerinden Ali Rıza Uysal, Slovak Aspiro şirketinin yetkilisi Daniel Zverko ve Avusturyalı Setec şirketinin yetkilisi Gertholt Papp katıldı.

Hibe ile sağlanan fondan koşul olarak, Slovak şirket Bodrum Su ve Kanalizasyon İşletmesi’nin yeniden yapılandırılmasına, Avusturyalı şirket ise Torba’ya atık su arıtma tesisi kurulmasına, mevcut arıtma tesislerinin ve de mevcut su şebekesi ile su depolarının iyileştirilmesine destek verecek. Çalışmada Türk şirketler de kısmen yer alacak.

Toplantıda “Kurum Geliştirme ve Belediye Destek Programı”nın Slovakya hükümeti tarafından sağlanan 280 bin avro hibe ile “Mühendislik, Tasarım İhale Yönetimi ve Saha Uygulamaları Programı”nın ise Avusturya hükümeti tarafından sağlanan 450 bin avro ve Danimarka hükümeti tarafından sağlanan 240 bin avro hibe ile gerçekleştirileceği açıklandı.


Toplam 970 bin avro hibeden yüzde 25 oranında Türk şirketler de faydalanarak projede yer alacaklar. Bu kapsamda Slovak Aspiro şirketi ile Türk Çevre şirketi, Avusturyalı Setec şirketi ile Türk Akvadem şirketi işbirliği içinde çalışacaklar.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum’da su şebekesinin altyapısının hazır olduğunu ancak BOSKİ’nin teknik kadro eksiği olduğu için DSİ’nin vereceği sudan henüz faydalanamadıklarını söyledi. Kocadon, şöyle konuştu:

“Şu anda kente 24 saat su verebiliyoruz. Yenilediğimiz borularla su kaçaklarının büyük oranda önüne geçtik. Hazırlıklarımız tamamen bittikten sonra, DSİ’nin verdiği suyu şebekeye aktaracağız. O zaman tüm kaçak kuyular gerçekten kapatılacaklar. Nisan-Mayıs gibi bu çalışmaları tamamlamış oluruz. Yaz sezonunda artık yollarda su tankerleri göremeyeceksiniz.” dedi.

Kocadon, Mumcular Barajı’ndan gelen suyu belediyenin kendi tesisinde arıtarak kente ulaştırmaya devam edeceklerini, gerekli görüldüğünde denizden su arıtma sistemine de başvurulabileceğini belirterek, “Arkadaşlar zaten şu anda Mumcular’dan gelen su bize yetiyor. Kaçakların tamamen önüne geçtiğimizde suyu daha verimli kullanacağız. DSİ’den su almasak da mevcut suyumuz bize yetiyor”