"SU MAYMUNCUĞU" TEHLİKESİNE DİKKAT!

Normalde büyüklüğü bir ilaç kapsülü kadar olan, su ile temasında ise 400 kata kadar...

Normalde büyüklüğü bir ilaç kapsülü kadar olan, su ile temasında ise 400 kata kadar büyüyebileceği belirtilen ürünlerin oyuncak gibi satılmaması, anne-babaların da bu ürünleri çocuklardan uzak tutması gerektiğini bildirdi. Bitkilerin büyümesi için gübre olarak kullanılan, suyla temasında 400 kat büyüyen "su maymuncuğu" denilen renkli top oyuncaklar küçük çocuklar için sonu ölümle biten rahatsızlıklara neden olabiliyor. Uzmanlar ana-babaları, nanoteknoloji ürünü Kristajel adı verilen ve değişik alanlarda kullanılan genişleme özelliğine bu maddeden çocuklarını uzak tutmaları yönünde uyarıyor.

Bakkal, market, kırtasiye, akvaryumcular ile seyyar satıcılarda satılan ve suyun içine atıldığında bölünerek çoğalan 'su maymuncukları' çocuklar arasında tam anlamıyla salgın haline gelmiş durumda. Çocukların bu oyuncakları çoğaltarak birbirlerine para karşılığı sattıkları biliniyor. Ancak bu oyuncaklar sonu ölümle bitecek kadar tehlikeli sonuçlara neden olabiliyorlar.

Bodrum'da yaşayan 2003 doğumlu İsmail Can Tosun "su maymuncuğu" yüzünden ailesine korku dolu anlar yaşattı. İsmail Can içerisinde su maymuncuğu olan su dolu cam kavanozu yere düşürmüş. Kırılan kavanoz içerisindeki parçalar İsmail'in çantasına da dökülmüş. Bir süre sonra çanta içerisinde bulunan flütü çalan küçük çocuk, flütü içerisine su maymuncuğu kaçtığını ve kendisinin de flütü çalarken bunu yuttuğunu sanınca ortalık karışmış. Bu korku dolu şüphe ile Özel Bodrum Hastanesi’ne başvuran aile gerçeği öğrenene kadar korku dolu saatler geçirdi.

İsmail Can’ın annesi Özlem Hanım, "Öğretmenleri hemen kusması için tuvalete yollamışlar sonra da bize haber verdiler. Okuldan aldığımız gibi Özel Bodrum Hastanesi’ne getirdik. Neyse ki yapılan tetkik ve tedavi ile sonu iyi bitti. Ancak her zaman bu kadar şanslı olunmayabilir" diyerek yetkililerden Sağlık Bakanlığınca da yasaklanmış olan bu ürünün satılmaması için gereken tedbirleri almalarını istedi.

İsmail Can Tosun’un tedavisini yürüten Özel Bodrum Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlke Karaçay Coşkun’un verdiği bilgiye göre maymuncuklar renkli şekerlere benzediği için özellikle küçük çocuklar ağızlarına alıyor. Uz. Dr. Coşkun konuyla ilgili aileleri ve çocukları tehlikenin ölümcül olabileceği yönünde uyardı:

"Çocuklar arasında yaygın olan “maymuncuk” suyun içinde genişleyerek ikiye bölünüp çoğalıyor. Yutulması halinde midede de çoğalacağı için ölümcül tehlike içeriyor. Ayrıca yutağa takılarak solunum sıkıntısına yol açması da mümkün. İstenmeyen sonuçlarla karşılaşılmadan önce bu tehlikeli oyuncağa karşı daha caydırıcı önlemler alınmalı" dedi.

Asıl adları kristajel olan bu su topları 9 farklı renge sahipler. Suyla temas edince büyüklüklerinin 400 katına çıkabilen Nanoteknoloji ürünleridir. Sağlık Bakanlığınca 2008 yılında yasaklanan bu oyuncakların kesinlikle küçük çocuklardan uzak tutulmaları gerekir.