Sualtı Parkının İlk Etabı Açılıyor

Bodrum Belediyesi bünyesinde faaliyetlerine devam eden Bodrum Deniz Müzesi ve Uluslararası Rotary 2440. Bölge’ye bağlı Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü proje ortaklığında hayata geçirilen Blue Exile Art Project (BEAP) Sualtı Parkı'nın 1. Etap açılış etkinliği, 12 Haziran 2024 Çarşamba günü Bitez Mevkii Görecek Adası’nda saat 11:00'de gerçekleştirilecek.

Sualtı Parkının İlk Etabı Açılıyor

Bodrum Yarımadasındaki deniz çayırlarını korumak ve bilinçlendirme sağlamayı hedefleyen Project Posidonia iş birliğinde deniz ve kıyıları koruma farkındalığını sanatın gücüyle birleştiren sualtı parkında ilk etapta 6 sanatçının eseri yer alacak.

Bodrum Belediyesi bünyesinde Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş.’ye bağlı faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi ve Uluslararası Rotary 2440. Bölge’ye bağlı Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü proje ortaklığında Bodrum’da, 2022 senesinde Bodrum Karaada/Kaçakçı Koyu’nda gerçekleşen sualtı sergisiyle hayata geçen Blue Exile Art Project (BEAP) ilerlemeye ve büyümeye devam ediyor.

Proje, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Valiliği, Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve Uluslararası Rotary 2440. Bölge tarafından destekleniyor. 

Project Posidonia iş birliğinde, ana odağı çevre koruma bilinci olan Blue Exile Art Project’in (BEAP) amacı sanatın gücüyle deniz ve kıyılarımızı koruma farkındalığı oluşturmak. Blue Exile Art Project (BEAP), 2024 teması "Oksijen” ile, dünyamızın en önemli oksijen kaynağının denizler olduğuna dikkat çekerek de farkındalık yaratıyor.

BEAP Bodrum Sualtı Parkı’nın 1. etabında 6 sanatçı, eserleriyle yer alıyor. Projede yer alan sanatçılar Ayla Turan, Doğu Çankaya, Esra Sağlık, Genco Gülan, Kemal Tufan ve Mehmet Kutlu. Sanatçıların BEAP 2024 teması “Oksijen” ile ilişkilendirerek ürettikleri eserleri mermer, kil ve betondan oluşan büyük boyutta heykel, heykel grubu ve yerleştirmelerden oluşuyor. Sanatçılardan Kemal Tufan, eserini üretmeye 12 Haziran’da gerçekleşecek açılışla birlikte bir sualtı performansı ile başlayacak.