Suçluların Cezalandırılmasını İstediler

Bodrum’da bir araya gelen hayvanseverler, ilçede son günlerde meydana gelen hayvana şiddet olaylarına karşı basın açıklaması yaparak suçluların cezalandırılmasını istediler.

Suçluların Cezalandırılmasını İstediler

Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu tarafından Kent Konseyi binası önünde basın açıklaması yapıldı. Can dostları ile basın açıklamasına katılan hayvanseverler, son dönemde hayvana şiddet olaylarına dikkati çekerek suçluların cezalandırılmasını istedi. 

Basın açıklamasını Çalışma Grubu gönüllüsü Tulu Ülgen okudu. Ülgen, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Son aylarda Türkiye genelinde hayvanlara karşı yapılan işkencelerin ve cinayetlerin arttığına endişe duyarak tanık oluyoruz. Bodrum’da da artık her gün eline silah alan biri tarafından hayvanlar öldürülüyor. Sokaklarda senelerdir birlikte yaşadığımız kimsesiz gariban köpeklerin hedef gösterilmesi ve hiçbir günahları yokken, onlar üzerinden intikam alınması, linç edilmeleri, eziyet görmeleri kabul edilemez.

Silahları ellerinde kolayca can almaya başlayan katillerin çoğalması ile çocuklarımızın, bizlerin can güvenliği yok, sokaklar güvenli değil. Durumun vahametinin farkında olmadan veya umursamadan, cinayetleri normalleştiren, katillerle empati kuran beyanlarda bulunan veya sessiz kalan tüm kurum, kuruluş ve kişileri kınıyoruz. Suça karşı susmak, suça ortak olmaktadır. 

Bodrum’un merhametli ve güzel insanlarına sesleniyoruz, sokaklarınızdaki sahipsiz canlara, komşunuzun hayvanına, değerlerinize sahip çıkın, koruyun, kollayın… Şimdi iyi insanların birlik olma zamanı, kimsenin sizi manipule etmesine izin vermeyin.  

Katillerin üst sınırdan ceza alabilmesi için yargı sürecinin sonuna kadar takipçisi olacağız. Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu olarak, 300'e yakın gönüllümüzle birlikte sokak sokak her bir hayvanın yaşam hakkını kanunlara uygun olarak korumak için Bodrum’un merhametli ve duyarlı tüm vatandaşları ile birlikte olacağız. 5199 Sayılı Hayvan Hakları Yasası'nda yapılan yeni düzenlemenin katiller açısından caydırıcı nitelikte olmadığını maalesef yaşayarak görmüş bulunmaktayız. Ruhları, duyguları olan, bizler gibi psikolojik ve fiziksel acı çekebilen hayvanlara karşı işlenen suçlara yönelik daha ağır ve ertelemesiz cezalar getirilmesi açısından yeni bir yasa çıkarılması için tüm Meclis üyelerini, görevi toplum güvenliğini, asayişi ve düzeni sağlamak ve hayvanların yaşam hakkını korumak olan ilgili yerel yönetimleri, daha fazla can kaybı olmadan, gerekli tedbirleri almaya ve bu vahşeti durdurmaya yönelik girişimlerde bulunmaya davet ediyoruz. 

Hayvanların yaşam hakkını ihlal eden herkes ve koruma görevini yerine getirmeyen her kurumla kanunlar çerçevesinde mücadele etmeye devam edeceğiz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”