Süper Ay, Görsel Şölen Oluşturdu

Ayın dünyaya en yakın konumda olduğu ve normalden daha parlak gözlemlenen ‘Süper Ay', görsel şölen oluşturdu. Bodrumlular, çektikleri Süper Ay görüntülerini sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Süper Ay, Görsel Şölen Oluşturdu

Normalden yüzde 14'e kadar daha büyük gözlemlenebilen ve yüzde 30 daha parlak görülen Süper Ay'ın tüm parlaklığı ve görkemiyle oluşturduğu görüntü, Bodrum’da da izlendi. 

Kızıl bir renkte doğan Ay, zaman zaman bulutların arasına gizlendi. Süper Ay’ı kayıt altına alan Bodrumlular, o anları sosyal medya hesaplarından paylaştılar. 

Süper Ay nedir?

Ay'ın normalde olduğundan çok daha büyük ve parlak görülmesi olayı "Süper Ay" olarak adlandırılıyor. Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesi elips şeklinde olduğu için yerküreye mesafesi yıl içinde değişiyor. Dünya'ya en yakın olduğu zaman ay, dolunay haline yakınsa Süper Ay meydana gelir.

METEOR YAĞMURU VAR

Her yıl aynı dönemde gözlemlenen Perseid meteor yağmuru, bu yıl meteor yağmurunun doruğa çıktığı tarih 12 - 13 Ağustos'ta meydana gelecek. Eğer hava açık ve Ay parlaksa daha fazla meteor görülebilecek. Hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, Perseid meteor yağmuru Türkiye'den de izlenebilecek.