Sürdürülebilir Yaşam Filmleri Festivali Başladı

Bodrum Tohum Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), Nurol Kültür Merkezi’nde başladı. 

Sürdürülebilir Yaşam Filmleri Festivali Başladı

Bodrum Tohum Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), Nurol Kültür Merkezi’nde başladı. 

SYFF karmaşık küresel sorunlar karşısında sıradan insanların ürettiği ve hayata geçirdiği yaratıcı çözümler içeren belgesellerle bir kez daha Bodrum’da izleyicleriyle buluşuyor. Kosta Rika, İspanya, Haiti, Etiyopya, ABD; Hindistan, Kongo, Fransa, Almanya, Mozambik, Filistin, İsrail, Burkina Faso, Sri Lanka, Solomon Adaları, Bangladeş, Hollanda, Avusturya, İtalya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Türkiye’den ilham verici hikayeler içeren belgeseller, Antalya, Kayseri ve Eskişehir’in ardından Bodrum’da gösteriliyor. 

Bodrum’da öğle saatlerinde başlayan festivalde “Angaza”, “Burkina Faso Bereketi”, “Adil Ticaret; İlk Adım”, “Süt Sistemi”, “Değişim Tutkusu”, “Gerçek Değer” adlı filmler gösterildi. Film aralarında ise söyleşiler gerçekleştiriliyor. 

Bodrum Tohum Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fahir Üzümcü, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Uzun yıllardan beri festivalleri Türkiye’nin farklı yerlerinde düzenliyorlar. 2014 yılından beri de Bodrum Tohum Derneği ve diğer STK’lar olarak elimizden geldiğince düzenlemeye çalışıyoruz. Bu festival bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Sürdürülebilir bir yaşam, tarım, sağlık, yani insanlığın daha iyi bir yaşam sürebilmesi için, hastalanmış bedenlerimizi kurtarabilmek için yapılan çabaların bir ürünü. Aynı amaca yönelik çekilmiş filmleri de biz toplu olarak burada göstermeye çalışıyoruz. Filmlerde kimyasal ilaçların kullanımı ki bu bizi dernek olarak çok ilgilendiriyor. Onun dışında insan hakları, çocuk hakları, işçi haklarının sömürülmesine karşı veya sağlıksız yaşam koşullarına karşı, bir yörenin sağlıksızlaşması, betonlaşması üzerine, küçük toplulukların bir araya gelerek birbirlerine nasıl destek oldukları konusunda. Yani biz bunların sürdürülebilirlik diyoruz. Bu festivalde 3 tane de söyleşimiz olacak.”

Festival, 27 Mayıs tarihine kadar devam edecek.