SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM SEMİNERİ...

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Bodrum Şubesi Konacık’ta sürdürülebilir yaşamda...

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM SEMİNERİ...
Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Bodrum Şubesi Konacık’ta sürdürülebilir yaşamda yerel üretim ve yöresel gıda ticaretinin önemini anlatan bir seminer düzenledi. Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar kurucusu ve lideri Defne Koryürek tarafından verilen seminerde, vatandaşlarda zaman zaman söz alarak kendi yaşamalarında gıdaların yeri konusunda aktif olarak konulara katıldı.

Seminer sonunda Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Bodrum Şubesi Başkanı Şehval Öztürk, Defne Koryürek’e Sağlık Vakfı öğrencileri tarafından üretilen bir plaket vererek teşekkür etti.

Yaklaşık 1 saat süren seminerin ardından gazetecilere bilgiler veren Defne Koryürek, gıdanın toplumların hem barış, hem sağlık adına çok önemli bir direği olduğuna dikkat çekti. Koryürek düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi;

“ Gıda toplumun hem barış adına hem sağlık adına çok önemli bir direği, taşıyıcısı. Gıdayı paylaşırken, gıdayı üretirken, gıdayı topraktan, masaya kadar getirirken veya gıdayı nasıl işleneceğinin bilgisini bir kuşaktan diğer kuşağa aktarırken aslında hayatta kalmanın biçimlerini ve içinde bulundukları toplumun sağlığını sıhhatini arkadaşlık dostluk ilişkileri ve barışını tesis ediyorlar. Biz gıdayı endüstriyel düzene teslim ettiğimiz oranda aslında kendi barışımızdan ve kendi sağlığımızdan vazgeçiyoruz. Çorbamızı bir paketten döküp yapmak yerine sıfırdan yapmanın biçimlerini öğreneceğiz. Yöresel yemenin yollarına bakacağız. Mevsimsel gıdaya bakacağız” dedi.

Konacık Belediyesi ve JCİ Bodrum Şubesinin organizasyonu ve katkılarıyla düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Defne Koryürek, Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar Lideri.

Dünyada 120 ülkede 1500 birliğiyle yerelliği, sürdürülebilirliği ve adaleti savunan Slow Food’un Türkiye’de varolan 20 kadar birliğinden birinin; İstanbul’da faaliyet gösteren Fikir Sahibi Damaklar’ın, kurucusu ve lideri. Koryürek, Slow Food’un Türkiye’deki en aktif, en geniş katılımlı birliğinin lideri olması ve yönettiği kampanyalarla hükumet nezdinde olduğu kadar uluslararası bağlamda da ses getirmesi sebebiyle bu yıl Slow Food’un kongresinde “uluslararası konsey” üyesi seçildi.