Süreç Sonunda Bodrum'a Göç Patlar

Koronavirüs salgını sürecinde Bodrum’da gayrimenkule olan ilginin daha da arttığı gözleniyor. Süreç sonunda büyükşehirlerden Bodrum’a göçün daha da artması bekleniyor.

Süreç Sonunda Bodrum'a Göç Patlar

Koronavirüs salgın süreci, büyük kentlerde yaşayan çok sayıda insanın yaşamlarını, nispeten sakin yerlerde sürdürmelerine yönelik isteklerini arttırdı. Bu dönemde Ege Bölgesi’ndeki tatil beldelerine her zaman olduğundan daha fazla ilgi var. Bu beldelerde yaşamak isteyenler, özellikle müstakil, bahçeli, geniş evleri tercih ediyorlar. 

Muğla’nın incisi Bodrum’da gayrimenkule olan talep de bu süreçte arttı. Seyahat kısıtlaması sebebiyle henüz işleme dökülmeyen satışların, süreç sonunda patlaması bekleniyor. 

Remax Pasha Gayrimenkul Danışmanı Elif Olgaç, konu ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Koronavirüs dolayısıyla çok tuhaf bir piyasa var. Şu anda seyahat kısıtlamaları olduğu için gayrimenkul satış işlemleri neredeyse durmuş durumda. Ancak sürecin sonundaki sinyalleri almaya başladık. Talep çok fazla, randevularımız çok fazla. Süreç sonunda İstanbul ve Ankara’dan buraya gelişler başladığında çok yoğunlaşacağını şimdiden görüyoruz. Geçen sene Bodrum’daki gayrimenkul hareketliliği yüzde 30-35 artmıştı. Bu sene geçen seneye göre çok daha iyisini bekliyorduk ancak koronavirüs ile bunlar durdu. Bu sene Nisan ve Mayıs rakamları henüz bize gelmedi. Fakat tapudaki işlemlerden biliyoruz ki; geçen sene bu aylara göre satış yarı yarıya düştü. Bu oranın gayrimenkul sektörü içerisinde çalışan herkeste aynı rakamların olduğunu sanıyorum. Sürecin sonunda ise Bodrum Yarımadası’nda gayrimenkule olan talebin artacağını görüyoruz. Bu yaşanılan durum çok ciddi bir göç dalgası yaratacak.”

“ARSA VE TARLA SATIŞININ ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Bodrum’da özellikle müstakil ve bahçeli evlere talebin olduğuna vurgu yapan Olgaç, önümüzdeki dönemde arsa ve tarlalara talebinde yüksek olacağını tahmin ettiklerini ifade ederek şöyle konuştu;

“Hatta Bodrum Yarımadası’nın dışında da organik tarım yapılabilecek, 2-3 dönüm arazilerin, arsaların, tarlaların satışının da artacağını düşünüyoruz. Bunun yanında satıcının da artacağını öngörüyoruz. Bu ne demek? Bu sürecin ekonomik olarak dengeleri bozduğu ortada. Bunun sonucunda evlerini, hızlı ve acil şekilde satmak isteyenler de olacaktır. Fiyat düşmesi acil satıcılar için belki söz konusu olabilir ama Bodrum’daki gayrimenkul fiyatları genel olarak artacak. Gayrimenkula talep çoğunlukla kiralama yönünde oluyor. Buraya yerleşecek insanlar, yazlık olarak kullanacak bile olsa önce bir deneme süreci geçirip ondan sonra karar vermek istiyor. Dolayısıyla kiralamaya yönelik talep her zaman fazlaydı. Dolayısıyla bu sürecin sonunda da artacağını görüyoruz ama burada kiralama dengesi bozuktur. Çok talep, az kiralık. Ancak ticari gayrimenkullerde bunun tersi var. Normal şartlarda bu aylarda ticari kiralama çok olurdu. Ancak bu talepler neredeyse sıfıra inmiş durumda. Ticaretin dengesinin bozulduğunu görebiliyoruz. Konutta kiralama talebi fazla ama ticari de az.”

Bodrum’da metrekare birim fiyatlarının İstanbul’daki lüks semtleri aratmayacak seviyede olduğuna işaret eden Olgaç, “Bu, sürekli göç olduğu için de yükselmeye devam ediyor. Avrupa’ya yerleşmeyi düşünen pek çok kişinin planları da korona virüs sebebiyle altüst oldu. Onlar da Bodrum’a göç etmeyi düşünmeye başladılar. Çünkü Türkiye’de ticari anlamda bakarsanız markaların ikinci şubeleri de Bodrum’da. Hem hastane hem eğitim kalitesinin de yükselmesi burada 12 ay yaşamı çok daha cazip getiriyor. Nereye kadar gider bilmiyorum. Sonuçta arsa kalmıyor. Fiyatlar yükseldikçe yükseliyor. 3-5 sene daha Bodrum’un yoğun göç alacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

Keller Williams Emlak Danışmanı Ayşegül Bacak da pandemi günlerinde yoğun talep aldıklarına vurgu yaparak şunları ifade etti:

“Özellikle telefon trafiği ve sosyal medya paylaşımlarımıza olan ilgiden talebin fazla olduğunu görebiliyoruz. Belli kategorideki gayrimenkullere ilgi var. Bunların işleme dönüşünü henüz ölçemiyoruz. Bu ilgi henüz sanal ortamda. Seyahat kısıtlamaları bittiğinde ölçebileceğiz. Bodrum’da hem kiralama hem de satışa yoğun bir talep var. Bir kere yoğun bir göç talebi var. Uzun zamandır göçü erteleyen bir kesim var. Onlar biraz hızlanmış durumda. Talep daha çok müstakil, daha geniş, geniş bahçeli, havuzlu evlere daha fazla ilgi var. Pandeminin etkisi burada kendisini gösteriyor. Yaz kış yaşantının yoğun olduğu, Ortakent, Konacık, Yahşi, Bitez okulların hastanelerin bulunmasından dolayı bu bölgelere daha yoğun bir talep var. Kiralık evlerde bir karaborsa durumu söz konusu. Bulunamıyor, bulunamadığı için de kira fiyatlarının yükseltildiği ile ilgili şikayetler alıyoruz. İstanbul’dan bile daha yüksek kira fiyatları oluştu.”

“Türkiye ekonomisinin Bodrum’a etkisinin mutlaka göreceğiz” diyerek konuşmasını sürdüren Ayşegül Bacak, şu sözlere yer verdi:

“Bodrum’un lokomotifi turizm. İkinci sırada inşaat geliyor. Dolayısıyla turizmin şu an sekteye uğramasıyla birlikte ekonomisinde de bir takım sıkıntılar doğuruyor. Gerek esnafımız, gerek burada yatırımda bulunmuş birçok turizm işletmecisi açısından baktığınızda bir ekonomik etkisi olacaktır. Bodrum’da evi olan ve şu anki durumdan dolayı işleri kötüleşen birçok iş insanı var. ilk önce satışa çıkaracakları yerlerden biri Bodrum’daki gayrimenkul. Ama iyi haber. Bodrum’a halen daha iyi talep var. Burada yaşamak isteyenler, burada ev sahibi olmak isteyenler… Bir yandan da onların taleplerini karşılayacağımız düşünüyorum.”

Muhabir: Hamdi Yörür