Susuzluğa Tepkiler Büyüyor!..

Bodrum’da sık sık yaşanan su kesintileri, vatandaşı isyan ettiriyor. Son haftalarda gittikçe yükselen şikayetlere neden olan su kesintileri, vatandaşı canından bezdirdi. Susuzluk şikayetlerini hem sosyal medya platformlarında hem de basın kuruluşlarını bizzat arayarak yada mesaj yollayarak dile getiren ve yetkililerin sorunlarını çözmesini isteyen vatandaşların sayısındaki artış dikkat çekiyor.

Susuzluğa Tepkiler Büyüyor!..

Büyükşehir kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte Yarımada genelindeki biçok kuyunun kapatılmasının da etkisiyle, yaz mevsiminde nüfusu artan Bodrum’da, nüfusla birlikte su kesintileri de yaşanmaya başlıyor. Yine yaz aylarında artış gözlenen isale hattı arızaları ve bu arızaların yeterince hızla onarılmaması da soruna tuz biber ekiyor. Özellikle Yarımada’nın yüksek kesimlerinde sabah kesilip akşam gelen sular, vatandaşın hayatını kabusa çeviriyor. Kişisel temizliklerini yapamadıklarını, bulaşık ve çamaşırlarını yıkayamadıklarını ifade eden vatandaşlar, çözüm bekliyor. 

Çırkan Mahallesi’nde yaşamını sürdüren vatandaşlar da kesintilere isyan ediyor. Mahallenin en yüksek yerlerinden Pedasa Caddesi’nde sular bir akıyor bir akmıyor. Mahalleli su kullamının azaldığı gece saatlerinde evlerine suyun geldiğini söylüyor. Mahalle sakinlerinden Sevinç Alkan, Kent Haber’e yaptığı açıklamada tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Burada 2 yıldan beri su sorunu var. Su akıyor ama 2 gün akıyor, 3’üncü gün gelmiyor. Su gece geliyor, biz faydalanamıyoruz. Sabah kalktığımızda sular kesilmiş oluyor. Biz 2 yıldır bu şekilde yaşıyoruz. Mahallenin aşağı kısmında suyu olan vatandaşlarımızın evlerinden bidonlara su doldurup kendi evlerimize taşıyoruz. Sabah mahallenin aşağı kısmından doldurup getirdim. Annem 3 gün önce vefat etti. Annemin hayrını yaptık, o şekilde bulaşıklar bekliyor. Kaç gündür banyo yapmak yok, bulaşık yıkamak yok, hiçbir şey yok. Cenazem olduğu için evimde sürekli misafirler vardı, hep taşıma suyla idare ettim. Dün yetkililerle konuştum; ‘Bizim yapabileceğimiz bir şey yok” dediler. ‘O zaman bırakın yapanlar gelsin, bu şekilde olmaz’ dedim. Hatta aramızda küçük bir tartışma bile yaşandı.”

Başka bir mahalle sakini Nurşen Çelebi ise gece su doldurabilmek için uykusuz kaldıklarını ifade ederek şöyle dedi:

“Su gece geldiği için sabaha kadar su doldurmak için uykusuz kalıyoruz. Su bazen geliyor, bazen gelmiyor. 500 metre aşağıdaki komşularımız su olduğunu söylüyorlar ama nedense bizde su yok. Bizim buraya gelip bir çalışma yapıyorlar. 10-15 gün su oluyor, sonra yine arıza başlıyor. Hep böyle susuzluk olmuyor. Şu an hastalık da var. Duş almamız gerekiyor, duş alamıyoruz. Burada 102 hane var.”

Son günlerde çok sayıda Bodrumlunun da sosyal medya hesaplarından sert ifadelerle su sorununu ilgili resmi hesapları da etiketleyerek dile getirdikleri ve hijyenin çok önemli olduğu pandemi sürecinde salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını vurguladıkları gözleniyor.