Süt Üreticisi Çok Zor Durumda!

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, süt üreticilerinin durumunu TBMM’ye taşıyarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Süt Üreticisi Çok Zor Durumda!

Milletvekili Özcan, Ulusal Süt Konseyi’nin 2 Ekim 2019 tarihinde yaptığı toplantıda çiğ sütün fiyatını 15 Kasım 2019 tarihinden 31 Aralık 2020 tarihine kadar 2 lira 30 kuruş olarak uygulanmasına karar vererek tam 14 ay sabitlediğine dikkat çekerek, “enflasyonist baskının olduğu, ekonomik göstergelerin olumsuz olduğu ülkemizde böyle bir karar almak ne kadar doğrudur? Süt fiyatını sabitlediysen yem fiyatlarını da sabitlemen gerekmez mi?” dedi.

Özcan konuyla ilgili yayımladığı basın açıklamasında Tarım ve Orman Bakanına çağrıda bulunarak bir an önce Ulusal Süt Konseyini toplayıp sabitlenen çiğ süt fiyatını günün koşullarına uygun olarak yeniden belirlenmesini sağlamasını isteyerek, "Böyle bir anlayışı bizim gibi ülkelerde kabul etmek asla mümkün değildir. Bu fiyat dövize bağlı artan girdi (yem, slaj,saman,yonca,VS..) maliyetleri hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizi çok zor durumda bırakmıştır. Nitekim yem fiyatları 2019'dan bugüne en az %25 ile %30 oranında artış göstermiştir. Bu soruna çözüm bulunamazsa, üreticilerimiz üretimden kopacak, hayvanlar kesime gidecektir” diyerek bekleyen daha büyük tehlikeyi dile getirdi. 

Özcan açıklamasını "Ayrıca devlet tarafından çiğ süte verilen prim desteğinin de enflasyon oranında günün şartlarına uygun artırılması gerekmektedir. Dışarıdan hayvan ithal ederek bu sorunun çözülemeyeceğini, ithalatın yerli süt üreticimizi perişan edeceğinin bilinmesini tüm yetkilileri ve özellikle de Sayın Tarım ve Orman Bakanına uyarmak istiyorum" ifadeleriyle tamamladı.