TAKSİ ŞOFÖRLERİ İSYANDA!

Bodrum'da yaşanan sığınmacı sorunundan dolayı arada kaldıklarını ifade eden taksici...

TAKSİ ŞOFÖRLERİ İSYANDA!
Bodrum'da yaşanan sığınmacı sorunundan dolayı arada kaldıklarını ifade eden taksici esnafı içini Kent Haber'e döktü.

Turizm sezonunda normal müşteri bulmakta zorlandıklarını söyleyen taksiciler, evlerini geçindirmek için otogardan otellere müşteri götürmek zorunda kaldıklarını söylediler.

25 yıldır Bodrum'da taksi şoförlüğü yapan Arda Ayvaz, otelden otele göçmen taşıdığını ancak kaçırma işine hiç girmediğini belirterek şöyle konuştu:

"Kaçırma işini hiç yapmadım o işi yapanlar ayrı. Biz taksici olarak otellerine götürüyoruz, garaja götürüyoruz. Bu işi yapanlarda yakalandı zaten. Taksicilerimiz çok tedirgin bu işten" dedi.

Sığınmacıların Türkiye'ye girişleri serbestken, biz neden taşımacılık yapamıyoruz' diye soran Ayvaz sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'ye gelmişler, devletimiz müsaade etmiş ama biz burada Turgutreis'e götüremiyoruz' Orada da oteller var belki otele gidecek bilemiyoruz. Taksiye binenler biz kaçacağız demiyorlar, bizi şuraya götür diyorlar bırakıyorsun ama ondan sonrasını bilemiyoruz. Taksimize binen kişilere kimlik soramazsın. Turist mi' Kaçak mı' bilemiyorsun. Keşke sorma yetkimiz olsa da sorsak" dedi.

Biz ekmek paramızın peşindeyiz diye yakınan Arda Ayvaz isimli taksi şoförü sözlerini şöyle tamamladı:

"Turizm zayıf, gelip biniyor, ne yapmamız lazım. Ben kirada oturuyorum, Bağkur'um var, iki tane çocuğum var onlar okumak zorunda. Mecburiyetten yani yoksa niye taşıyayım. Turist gelsin onu taşıyayım" dedi.

Yaşanan duruma bir anlam veremediklerini belirten Tepe Taksinin şoförlerinden Mehmet Özdemir ise şunları söyledi:

"Çok büyük bir sıkıntı. Biz buna bir anlam veremiyoruz. İşimiz yok, mevcut olan müşteriyi mülteci diye götüremiyoruz. Diğer müşteri yok şimdi işsiz bekliyoruz. Sezon bitti turist yok, normal insan da turist mi mülteci mi bilmiyoruz arabaya biniyor, polis çeviriyor bunlar mülteci bunları indir diyor. Taksicinin müşteriye kimlik, pasaport sorma yetkisi yok" dedi.

Sığınmacıları taşısalar da, taşımasalar da mağdur olan ticari taksi sürücüleri ne yapacaklarını bilemediklerini ifade ettiler.

Muhabir: Selçuk Şimşek