Tam Kapanma Başladı...

17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ülke genelinde tam kapanma uygulanmasına karar verildi. Perşembe günü saat 19.00’da başlayan kısıtlama, 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek.

Tam Kapanma Başladı...

ZİNCİR MARKETLER PAZAR GÜNÜ KAPALI

Tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması süresince; bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Bu saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak.

Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek.

Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecek, ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecek.

FIRINLAR AÇIK OLACAK

Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, sadece ekmek satışı ve unlu mamul satışı yapmak kaydıyla açık olacak. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarının ve ağır hastalığı olan vatandaşların 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları, VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak.

Tam kapanma süresince sokak hayvanlarının beslenmelerine özel önem verilecek, bu kapsamda Vali/Kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gerekli koordinasyon tesis edilerek sokak hayvanlarının aç kalmaması için gerekli tedbirlerin alınacak. Başta hayvan barınakları olmak üzere park, bahçe, orman gibi sokak hayvanlarının doğal yaşam alanlarına düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılması sağlanacak. 

Tam kapanmanın başlamasıyla birlikte Bodrum’da sokaklardaki hareket büyük ölçüde azaldı. Sahillerde az sayıda insan olduğu göze çarparken ana arterlerde zaman zaman trafik yoğunluğu oluşsa da genel itibariyle trafiğin az olduğu görüldü. 

NÜFUS PATLAMASI YAŞAYAN TURİSTİK İLÇELERDE SESSİZLİK HAKİM 

Dünyaca ünlü turizm merkezlerine sahip Muğla'da "tam kapanma"nın ilk gününde sessizlik hakim. Muğla'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan tam kapanma süreci nedeniyle sokak ve caddelerde sessizlik hakim oldu. Birkaç gün öncesine kadar araç yoğunluğunun yaşandığı Bodrum, en sakin günlerinden birini yaşıyor.

Muafiyeti bulunanların Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Atatürk Bulvarı'nda kısmi hareketliliğe neden olduğu ilçede, Kumbahçe, Paşatarlası, Gümbet, belediye meydanı ve Bitez sahili gibi alanlar boş kaldı. Emniyet ve zabıta ekipleri kısıtlamaya yönelik denetimlerini sürdürüyor.

Marmaris'te de kısıtlama nedeniyle Atatürk ve 19 Mayıs Gençlik Meydanı ile Atatürk ve Ulusal Egemenlik caddeleri sessizliğe büründü. Cadde ve sokaklarda izni olanlar dışında kimse bulunmuyor. İlçede önceden yoğunluğun yaşandığı Marmaris Belediyesi Halk Plajı, Uzunyalı Sahili, İçmeler Plajı ve sahil şeridi boş kaldı. Polis ekipleri de ilçenin bağlantı noktaları ve önemli caddelerinde denetim yapıyor.

"Sakin Kent" unvanına sahip Ula ilçesinin Akyaka Mahallesi de en sessiz günlerinden birini yaşıyor. Gökova Körfezi'nin eşsiz manzarasına sahip Akyaka Sahili, kısıtlama dolayısıyla farklı bir görüntü ve güzelliğe büründü. Mahallenin girişinde ve sahil kısmında jandarma ekipleri denetim yaptı.

Fethiye'de de meydanlar ile sahildeki yürüyüş ve bisiklet yollarında sessizlik hakim oldu.

Muğla'nın diğer gözde turizm merkezleri Datça, Ortaca ve Dalaman'da de sahiller ve sokaklar boşaldı. 

İl genelinde kolluk kuvvetleri denetim yaptı. Vatandaşların büyük oranda sokağa çıkma kısıtlamasına uyduğu gözlendi.