Tarçın’a 28 Gün Sonra Kavuştular

Kahramanmaraş merkezli 2 deprem sonrası İskenderun'daki evlerinin yıkılmasıyla Bodrum'a gelen aile, 28 gün sonra kedileri “Tarçın”a kavuştu.

Tarçın’a 28 Gün Sonra Kavuştular

Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardından İskenderun'daki evi büyük hasar gören Ceylan Altun, kedisini evden çıkarabilmek için büyük çaba harcadı. Büyük hasar gören evinden bir türlü kedisini bulamayan Altun, Bodrum'da stajyer avukatlık yapan kızı Cemre Kayı'nın yanına geldi. Altun'un komşuları, riskli olduğu halde eve girerek kediyi aramaya devam etti. Evin içerisine yaş mama koyan komşular, 24 gün sonra kediyi buldu. 

6 yaşındaki Tarçın isimli kedi, Bodrum Belediyesi ve Bodrum'da İnsanca Yaşam Derneği tarafından Altun'un komşularından teslim alındı. Altun, dernek üyesi 35 yaşındaki Carol Acar'ın çabaları ve dernek üyelerinin girişimiyle 28 gün sonra Tarçın’a kavuştu. 

Gözyaşları içerisinde kediyi teslim alan aile, uzun süre kediyi sevdi. Büyük bölümünü yabancı uyrukluların oluşturduğu İnsanca Yaşam Derneği üyeleri de kediyi aileye teslim ederken gözyaşlarını tutamadı.

"HAYVANSEVERLER BİZİ DESTEKLEDİ"

Ceylan Altun, kedisine kavuşmanın mutluluğunu dile getirerek, şunları söyledi;

"Deprem anında ben salondaydım, Tarçın benim kucağımda yatıyordu. Sarsıntıyı hissedince durur mu diye biraz bekledim, durmayınca kızım Sude'nin odasına doğru koştum. Kızım Sude'yi aldım ve kafamıza bir şeyler dökülmeye başladı. Tarçın o anda panikledi ve elimden kaçtı. Kafamıza bir şeyler dökülerek kendimizi dışarı zor attık. Tekrar içeriye girebilmek için ortalığın sakinleşmesini bekledik. İçeri giremedik, İskenderun'da çok büyük yıkım vardı. 2 gün sonra tekrar evimizi görmeye gittiğimizde yan duvarlar kırılmıştı, merdiven döküktü. Ona rağmen biz içeriye girdik. Tarçın'ı aradık ama bulamadık. Sude'nin oda kapısının arkasına dolap düşmüştü, oraya kapının camını kırarak bakmaya çalıştık. Birkaç gün sonra yine gittik ve bulamadık. Biz hep yaşadığını hissediyorduk. Hayvansever birçok insan bizi destekledi. 24'üncü günde bizim evimizin altında künefeci var ve orada çalışan bir kişiye 'Eve girip yaş mama koyar mısın?' dedim. Saklandıysa belki onun kokusuna çıkabilir. Biz 10 Şubat'tan bu yana Bodrum'daydık ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için Gençlik Merkezi’ne geldik. Kıyafet seçerken künefeci Furkan aradı ve Tarçın'ı bulduğunu söyledi. O sırada yanımızda bulunan Bodrum'da İnsanca Yaşam Derneği gönülleri bize destek verdi. Onların koordinasyonuyla Tarçın'a kavuştuk. Kızlarım hep okulda olduğu için ben Tarçın'la uyuyorum, Tarçın'la kalkıyorum. Çocuklarımdan daha çok benimle zaman geçiren bir kedi. Canımın biri orada kalmıştı. Şimdi aile olduk, şimdi tamamlandık.”

Altun'un kızı Sude Kayı ise, "Tarçın yaklaşık 5 yıldır bizimle beraber ve ailemizin bir parçası oldu. 24 gün boyunca bizim aklımız ondaydı. Deprem olurken dahi biz Tarçın'ı almaya çalıştık. Çok korkup kaçtı. 24 gün boyunca her yerde aradık, ilanları çıkardık. Nihayet bulundu ve çok mutluyuz" diye konuştu.