TARİH ÖNCESİ RESİMLER İLHAM VERDİ

Milas’taki tarih öncesi döneme ait 8 bin yıllık kaya resimlerinden ilham alan Milaslı...

TARİH ÖNCESİ RESİMLER İLHAM VERDİ
Milas’taki tarih öncesi döneme ait 8 bin yıllık kaya resimlerinden ilham alan Milaslı sanatçı Mehmet Nergiz, resimlerde yer alan figürleri evinin duvarlarına resmetti.

Milas’taki Latmos (Beşparmak) Dağları’nda 1994 yılında çalışmalar yapan Prof. Dr. Anneliese Peschlow tarafından, arkeolojik yüzey araştırmaları sırasında keşfedilen tarih öncesi döneme ait kaya resimleri, eşsizliğiyle turistlerin ilgisini çekiyor.

İlçenin kültürel değerlerini tanıtmak isteyen Milaslı sanatçı Mehmet Nergiz, 8 bin yıl öncesine tarihlenen prehistorik kaya resimlerinin anlatımından etkilenerek oluşturduğu kompozisyonu, evinin duvarına resmetti. Sanatçı dış cephe boyası kullanarak, tarihi Milas evinin caddeye bakan duvarlarını insan, tanrı, ırmak, bereket ve şölen tasvirleriyle donattı.

Mehmet Nergiz yaptığı çalışma ile ilgili olarak şunları söyledi:

"İlçemizin değerlerinden olan bu Latmos’taki 8 bin yıllık kaya resimlerinin Milas’taki insanların da kültür rotasına gelen turistlerin de daha yakından ve çabuk tanıyabilmeleri amacıyla eski Milas evine resmettim. Çok iyi tepkiler alıyorum. Gelenlere bu şekilde kaya resimlerinin olduğunu anlatıyoruz. İnsanların hoşuna gidiyor. 2015 yılında restore ettiğim Milas evine resimleri işledim. Buradaki kaya resimlerinin bir kısmını resmedebildim şimdilik. Bunlarda işte ilk başlarda görünenler tanrıları ifade ediyor. Daha sonrakiler bayanları ve hamile bayanları ifade ediyor. Nasıl doğum yaptıklarını ifade ediyor" dedi.