TARİHE SAYGI BU KADAR MI'

Karya Kralı tarafından şehri korumak için yaptırılan ve Büyük İskender'e karşı koyan...

TARİHE SAYGI BU KADAR MI'
Karya Kralı tarafından şehri korumak için yaptırılan ve Büyük İskender'e karşı koyan kapı olarak tanınan Myndos Kapısı'nın durumu içler acısı. Tarihi 5000 yıl öncesine dayanan Myndos kapısının geçtiğimiz yıllarda bir telefon firması sponsorluğunda onarımına başlanmıştı.
Ağır kamyonlar surların üzerini kestirme yol olarak kullanırken, lüks bir otelin LPG yakıt tankı da burada bulunuyor.Bir başka içler acısı durum ise, Myndos'un adeta şarapçıların mekanı durumunda olması.
1derecede SİT alanı olan bölgede, hemen ön kısımda lüks villalar yapılırken, ağır iş kamyonları da surların üzerinden geçerek büyük tahribat yaratıyor.
Tarihi surların bir kısmı ise, lüks bir otelin içinde kalıyor. Daha önce Anıtlar Kurulu kararı olan ve ferfojeleri kaldırması konusunda uyarılan otelin tarihi alan içerisine birde LPG tankı koyması dikkat çekti.
Myndos Kapısı'ndaki bayrağın yerinde olmaması da akıllarda soru işaretleri oluşturuyor.
tarihi alandaki gezimizde karşımıza ilk çıkan, aylardır boş ve kapalı olan güvenlik kulübesi ve yıkılmış tel örgüler. Aydınlatılan surlardaki lambaların ise yerinden sökülmüş ve birkaç kendini bilmez tarafından tarihi surlar üzerine sprey boyayla birtakım yazıların yazıldığını görüyoruz. Bununla da yetinmeyenler surların dibinde ateşler yakmış, pirinç tabelaları çalmış ve tarihçenin yazılı olduğu taşları kırmış. Bisiklet ve köpek giremez işaretleri var, ancak bölgeye her türlü araçla girildiği bir gerçek. Diğer taraftan ise Müze Müdürlüğünün personel eksikliğinden eli kolu bağlı durumda.
Konu ile ilgili olarak başvurduğumuz Müze Müdürü Yaşar Yıldız bölgenin birinci derecede sit alanı olduğuna dikkat çekerken, söz konusu otelin, ferforjeleri konusunda anıtlar kurulu tarafından uyarıldığını söyledi.
Surların dibinde otopark olarak kullanılan alandaki araçların tarihi dokuya zarar verdiğini bu araçları kaldırtmak için ilgili yerlere başvurduklarını belirten Yıldız, yol gibi kullanılan alan ile ilgili gerekeli önlemlerin alınacağını oradan geçen inşaat firmasına ait araçların geçmesine izin vermeyeceklerini ve o kısmın kapatılacağını söyledi.
Yeni ve sağlam bir bayrak direği yaptırdıklarını da belirten Yaşar Yıldız, sağlam bir direği en kısa zamanda da yerine asacaklarını ifade etti.Yıldız ayrıca personel sıkıntısı çektikleri için söz konusu alana güvenlik görevlisi koymakta zorlandıklarını, Kültür Bakanlığına gerekli başvuruların yapıldığını en kısa sürede ise bölgede güvenlik görevlisi olacağını belirtti.