Tarihi Mirasın Üzerinden Geçmişler!

Bodrum’da kendini bilmez kişi veya kişiler, sur duvarları kazısında ortaya çıkan ve restore edilen bin yıllık drenaj borusunun üzerinden araçla geçerek tahrip etti.

Tarihi Mirasın Üzerinden Geçmişler!

3 bin 500 Yıllık tarihi geçmişe sahip Bodrum'da, 2 bin 400 yıl önce Karya Satrabı Mausolos tarfından inşa edilen Halikarnasoss surlarının duvarlarının kurtarma kazısı, temizlik ve çevre düzenlemesi çalışmasında ilk etabı tamamlandı. 

Temizlik ve kurtarma kazıları esnasında ise Roma Döneminde yapıldığı belirlenen bin yıllık drenaj borusu gün yüzüne çıktı. Drenaj borusunun zaman içinde kırılan parçaları restoratörler tarafından özenle birleştirildi. 

BORUNUN ÜZERİNDEN ARAÇLA GEÇMİŞLER!

Büyük çaba ve masrafla ortaya çıkarılan bu tarih mirası sorumsuz bazı kişiler tarafından tahrip edildi. Kimliği henüz bilinmeyen şahısların, Sur duvarları dibindeki temizlenen yürüyüş yoluna araçla girerek, bin yıllık drenaj borusunun üzerinden geçtikleri ve 2 noktadan kırdıkları ortaya çıktı. 

Borunun üzerinden geçen aracın, yürüyüş yolu üzerinde bıraktığı belli belirsiz izler dikkat çekti. Yürüyüş yolunun rampa kısmında kapatılmaya çalışılmış patinaj izleri de görüldü. 

Muhabir: Hamdi Yörür