TARİHİN IŞIĞINDA SANATSAL BİR DOKUNUŞ

Bodrumlu gazeteci Zeki Özkeskin'in büyük kızı Gülşah İkbal Cesur'un "Geleneksel...

TARİHİN IŞIĞINDA SANATSAL BİR DOKUNUŞ
Bodrumlu gazeteci Zeki Özkeskin'in büyük kızı Gülşah İkbal Cesur'un "Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi" önceki akşam sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Bodrum Kalesi Haluk Elbe Sanat Galerisi'nde kokteylle açılış gerçekleştirilen sergi, sanatçının tarihin ışığında sanatsal bir dokunuş sunan tezhip, minyatür, ebru ve çini çalışmalarından oluşuyor.

Serginin açılışına Gülşah İkbal Cesur'un ailesi ve yakınları başta olmak üzere çok sayıda sanatsever katıldı. Cesur'un kendi tasarımlarıyla yaptığı özgün eserleri katılımcıların büyük beğenisini topladı.

9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan ve yedi yıldır İzmir'de çeşitli kurumlarda dersler veren Gülşah İkbal Cesur sergiyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Bu 13'üncü kişisel sergim. Bu sergimde teship, minyatür, ebru ve çini çalışmalarından örnekler var. Hepsi kendi tasarımım, özgün eserler. Burada 48 adet çini, 30 adet ebru, 10 adet de tezhip ve minyatür çalışmalarımı sergiliyorum. Bunların yanında kullanılabilir eşyalara uygulamış olduğum çini çalışmaları, ebrulardan kitap ayraçları gibi çalışmalarım da burada yeralıyor. Bazı şeyler günlük kullanım eşyasına dönebildiği zaman sanatsal değerini yitiriyorlar ama yaşamsal değer kazanıp, daha fazla yaşıyorlar ve elden ele dolaşıyorlar" ifadelerini kullandı.

Gülşah İkbal Cesur'un davetliler için ebru çalışması da gerçekleştirdiği açılışta kanun dinletisi de sergiye renk kattı.